Hanımlar gebeliğinizin artık 4.haftasındasınız. Gebeliğin 4. haftasında artık heyecanınız iyice arttı ve artık hamile olduğunuzu öğrendiniz. Bu haftadan sonra doktorumuzu mutlaka bulmalıyız ve doktor gözetiminde bir hamilelik süreci için ilk adımlarımızı sağlam atmalıyız.

Hanımların gebeliğin 4. haftasında yaptıkları en büyük hata bazı şeyleri oluruna bırakmalarınız. Halbuki bebeğimizin gelişimi ve olası olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek adına önceden müdahale şansı için doktorumuzun tavsiyelerine kulak vermeliyiz ve bu dönemde ona göre hareket etmeliyiz.
4 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğiniz 4. haftasında 2 hücreden oluşan minicik bebeğimizin varlığı embriyo şeklinde oluşmuştur. Hafta hafta hamilelik rehberimizin 4. haftasında hangi hamilelik belirtileri olduğu konusunda değinecek olursak; bu dönem aynı adet döneminde olduğu gibi belirtiler görülmektedir. 4 haftalık gebelik belirtileri olarak yine mide bulantısı, kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyet, karın ağrısı vb. belirtiler benzerlik göstermektedir.

Bu dönemde adete benzer sorunlar gösterdiği için kimi kadınlar hamile kaldıklarını anlayamıyorlar. Test sonucunu gördükten sonra hamile kaldıklarını anlıyorlar. Gebeliğinizin 4. haftasında mide bulantısı, kusma vb. belirtiler görülmemektedir.
4 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Eğer testlerinizi yaptınız ve hamile olduğunuzu öğrendiyseniz çok dikkat edilmesi gereken dönemin içine girdiniz demektir. Gebeliğin 4. haftasında sigara veya alkol kullanıyorsanız hamilelik dönemi boyunca kesinlikle sigarayı ve alkölü bırakmanız gerekmektedir.

Beslenmenizi sağlıklı yiyeceklerle yapmalısınız ve size ve bebeğinize zarar verebilecek gıdalardan ve içeceklerden uzak durmanız gerekmetedir. Kendinizi aşırı yoracak iş ve hareketlerden kaçınmalısınız. Gerekiyorsa spora da bu dönemde ara verebilirsiniz. Doktorunuz spor ve egzersiz konusunda sizin için nasıl bir yöntem sunuyorsa bunları uygulamalısınız.

Gebe kaldığınızı öğrendiğinizde soluğu direk doktorunuzun yanında alın ve bunu sakın ihmal etmeyiniz. Doktorunuz size gebeliğin 4. haftasında hamileliğinizin durumunu öğrenebilmek adına birkaç tahlil yaptıracak ve gebeliğinizin sağlıklı geçmesi için vitaminler önerecektir.
kaynak : 4 haftalık gebelik