Merhaba sevgili anneler/babalar,
30aylık kızım bana göre çok korkusuz. şöyle ki, büyükalışveriş merkezlerinde hiç arkasına bakmadan koşturuyor, kıyafet bakmak için girdiğimiz dükkanlarda elbiselerin arkasına saklanıp kendince saklambaç oynuyor (tabi ben biraz panikliyorum bu esnada). en son avm'nin birinde kendini emzirme odasına kilitledi. eşim çok panikledi, kapıyı kırmaya kalktı, beni aşırı umursamaz olmakla suçladı. Ancak emzirme odasında kızım için tehlike teşkil edecek birşey (makas, bıçak) olmadığından ve elbette oranın anahtarının bir yetkili de bulunduğunu düşündüğümden sakin davrandım. kızıma kapıyı döndürerek açabileceğini söyleyip anahtarı sormak üzere görevliye giderken kızımın kapıyı açtığını gördüm. çoğunlukla birşey yapacağı zaman bir saniye durup şunu düşünüyorum izin vermemem için mantıklı bir sebebim var mı? eğer yoksa yapmak istediği şeye engel olmuyorum ancak çok mu özgür davranıyorum bilemiyorum. örneğin Adem hocamızın 4 yaşından sonra yapabileceğimizi söylediği testi (güvenli bağlanma ile ilgili yürüyen merdiven testi) uyguladığımda kızım hiç panik olmuyor. bütün bu korkusuzluğu normal mi yoksa benim davranış hatalarım sonucu mu böyle davranıyor?