Soru :Ben çalışan bir anneyim. Oğlum doğduktan 2 ay sonra işe dönmem gerekti.Her ne kadar çalışıyor olsam da 2 yaşına kadar anne sütü verdim. Sütü keseli 2 hafta oldu, fakat hala öğünlerini yemiyor.Su dışında başka hiç bir içecek almıyor, süt de dahil…Doktora götürdüm, vitamin ve kan şurubu verdi. Onları da belli süre alıyor , yemek yemeye başlıyor ama sonra hem yemek yemeyi hem de ilaçları içmeyi reddediyor. Gündüz anneanne bakıyor, o da aynı durumdan muzdarip.Açıkçası ne yapacağımızı bilemiyoruz.

Cevap :İş yerinizden izin alın ve çocuğunuza annesini verin…
Muhtemelen çalışan bir anne olmanın zorluğunu yaşıyorsunuz. Henüz ayrılma dönemi gelmeden çocuklar annelerinden ayrı kaldıklarında canları sıkılır, duygu durumları değişir, huzursuzlanırlar.Bu huzursuzluğun ilk uğrak yeri de yemek olur malesef. Bu durum bir bağlanma problemini işaret ediyor.Eğer çocuğunuzun beslenmesi ilaç ile desteklenmesi gereken bir noktaya gelmiş ise, bir süreliğine işinize ara vermenizi ve oğlunuzla ‘yeniden bağlanma’ sürecine girmenizi tavsiye ederim.Onun yanında olun.Onunla kaliteli vakit geçirin.Göreceksiniz sizinle olmanın keyfi onun iştahını da açacaktır.