8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Kız bebeğinin alt temizliği nasıl olmalı ?

Üye
    Beğendikleri
    12
    Beğenileri
    22

Kız bebeğinin alt temizliği nasıl olmalı ?

evet sorum gayet açık yakınlarımızın kız bebeklerinin alt temizliği nasıl olmalı , bizler açıkcası toplum olarak çokda olması gereken bilgilere donanıma sahip değiliz en doğru kız bebeklerinin alt değiştirme işlemi nasıl olmalı , aslında erkek bebeğininde sorucaktım onuda ayrı bir konu içinde sormak istiyorum , bebeklerin altını değiştirirken o odada kimse bulunmaması gerekiyormuş bu doğru mu ?

Kıdemli Üye
    Beğendikleri
    1.004
    Beğenileri
    1.949
    Alıntı lady Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet sorum gayet açık yakınlarımızın kız bebeklerinin alt temizliği nasıl olmalı , bizler açıkcası toplum olarak çokda olması gereken bilgilere donanıma sahip değiliz en doğru kız bebeklerinin alt değiştirme işlemi nasıl olmalı , aslında erkek bebeğininde sorucaktım onuda ayrı bir konu içinde sormak istiyorum , bebeklerin altını değiştirirken o odada kimse bulunmaması gerekiyormuş bu doğru mu ?
    Merhaba. Muhim ve guzel bir soru, hem anadolu pedagojisine hem de hijyen kurallarina dikkat cekerek anlatmaya gayret edeyim.

Cinsiyet ayrimi yapilmaksizin bebeklerin alti uluorta yerlerde, baskalarinin gozu onunde acilmamali. Her ne kadar mahremiyet egitimine aktif baslama yasi 4 olsa da cocugunuza ne kadar erken yasta gunluk yasam icinde bu konularda dikkatli davranirsaniz cocukta bu egitimi dogal yollarla his olarak kazandirmaniz kolaylasmis olur. Bunun icin bilincli her ebeveyn dogumdan itibaren bebeginin mahremiyetine ozen gostermeli, altini uluorta acmamali, ustunu uluorta degistirmemeli ve bebegin kendisini de bu sekilde görmesine musaade etmemeli diye dusunuyorum. Zaten dikkat ederseniz kucuk bebekler ciplakliktan hic hoslanmazlar kendilerini emniyetsiz hisseder aglarlar. Anne karninda onlari cepecevre saran amniyon sivisinin hissini dunyaya geldiklerinde de unutturmadan ciplakliktan rahatsiz olma hissini korumakta fayda var diye dusunuyorum. Cocugu soyup banyoya gotururken ince de olsa bir ortuyle soyle bir sarmalamaniz bile ona guven verir.

Bebek buyuyune dek yuzlerce kez altini degistiriyoruz bunlarin tamaminda anne gunluk kullanilan odayi degil kendi odasini kullaniyor, cocuk alti kirlendiginde ayri bir muamele gordugunu farkediyorsa su hissi edinir: mahrem bolgem uluorta acilmiyor, hep ayri muamele goruyor, baskalarinin bunu gormesi dogru degil demekki. Sizlerde de var mi bilmiyorum ama anne kucuklukten itibaren 1-2 yas gibi cocugu yikarken banyoya alt ic camasiri ile girmesini saglar, kendi temizliginde cocugu tesvik ederdi. Anadolu pedagojisinde de mahremiyet hissinin gelisimi icin bu yontem kullanilir. Ve bu his cocuga muthis bir refleks kazandiriyor. Mahrem yerlerime annem bile saygili davraniyorsa buna saygi duymayana ciddi bir refleksle tepki verecek vaziyete geliyor.

Gelelim hijyen acisindan temizlik nasil olmali. Kiz cocuklarinda temizlik daima onden arkaya dogru yapilarak bagirsak florasinda yasayan bakterilerin diski ile idrar yollarina tasinmasi onlenir. Cinsiyet farki yapilmaksizin her kakadan sonra bebegin belden asagisini yikamak idrar yolu enfeksiyonlarini onlemek icin en guzel yaklasimdir. Hem de ben kendi tecrubeme dayanarak bu yaklasimla cocugun kirlilikten hemen rahatsiz oldugunu gozlemliyorum. Bu rahatsizlik hissi ile tuvalet egitiminin cok kolay gececegini dusunuyorum. Biraz genis bir cevap oldu umarim yeterince anlatabilmisimdir.

Üye
    Beğendikleri
    6
    Beğenileri
    23
    Alıntı Elif Şirin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Muhim ve guzel bir soru, hem anadolu pedagojisine hem de hijyen kurallarina dikkat cekerek anlatmaya gayret edeyim.

Cinsiyet ayrimi yapilmaksizin bebeklerin alti uluorta yerlerde, baskalarinin gozu onunde acilmamali. Her ne kadar mahremiyet egitimine aktif baslama yasi 4 olsa da cocugunuza ne kadar erken yasta gunluk yasam icinde bu konularda dikkatli davranirsaniz cocukta bu egitimi dogal yollarla his olarak kazandirmaniz kolaylasmis olur. Bunun icin bilincli her ebeveyn dogumdan itibaren bebeginin mahremiyetine ozen gostermeli, altini uluorta acmamali, ustunu uluorta degistirmemeli ve bebegin kendisini de bu sekilde görmesine musaade etmemeli diye dusunuyorum. Zaten dikkat ederseniz kucuk bebekler ciplakliktan hic hoslanmazlar kendilerini emniyetsiz hisseder aglarlar. Anne karninda onlari cepecevre saran amniyon sivisinin hissini dunyaya geldiklerinde de unutturmadan ciplakliktan rahatsiz olma hissini korumakta fayda var diye dusunuyorum. Cocugu soyup banyoya gotururken ince de olsa bir ortuyle soyle bir sarmalamaniz bile ona guven verir.

Bebek buyuyune dek yuzlerce kez altini degistiriyoruz bunlarin tamaminda anne gunluk kullanilan odayi degil kendi odasini kullaniyor, cocuk alti kirlendiginde ayri bir muamele gordugunu farkediyorsa su hissi edinir: mahrem bolgem uluorta acilmiyor, hep ayri muamele goruyor, baskalarinin bunu gormesi dogru degil demekki. Sizlerde de var mi bilmiyorum ama anne kucuklukten itibaren 1-2 yas gibi cocugu yikarken banyoya alt ic camasiri ile girmesini saglar, kendi temizliginde cocugu tesvik ederdi. Anadolu pedagojisinde de mahremiyet hissinin gelisimi icin bu yontem kullanilir. Ve bu his cocuga muthis bir refleks kazandiriyor. Mahrem yerlerime annem bile saygili davraniyorsa buna saygi duymayana ciddi bir refleksle tepki verecek vaziyete geliyor.

Gelelim hijyen acisindan temizlik nasil olmali. Kiz cocuklarinda temizlik daima onden arkaya dogru yapilarak bagirsak florasinda yasayan bakterilerin diski ile idrar yollarina tasinmasi onlenir. Cinsiyet farki yapilmaksizin her kakadan sonra bebegin belden asagisini yikamak idrar yolu enfeksiyonlarini onlemek icin en guzel yaklasimdir. Hem de ben kendi tecrubeme dayanarak bu yaklasimla cocugun kirlilikten hemen rahatsiz oldugunu gozlemliyorum. Bu rahatsizlik hissi ile tuvalet egitiminin cok kolay gececegini dusunuyorum. Biraz genis bir cevap oldu umarim yeterince anlatabilmisimdir.
    bizim bir yakınımız bunu yaptı ve demediğini bırakmadılar arkadaşım annesi insanların arasında değiştirmek isteyince olmaz dedi uygun bir şekilde tabi ordakiler tepki verdi sanki bir siz biliyonuz bizde bebek yetiştirdik falan filan ohoo anlatamam bunu
    Sumeyye91 Bunu beğendi

Kıdemli Üye
    Beğendikleri
    1.004
    Beğenileri
    1.949
    Alıntı katy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim bir yakınımız bunu yaptı ve demediğini bırakmadılar arkadaşım annesi insanların arasında değiştirmek isteyince olmaz dedi uygun bir şekilde tabi ordakiler tepki verdi sanki bir siz biliyonuz bizde bebek yetiştirdik falan filan ohoo anlatamam bunu
    Ben de uygulamaya gectigimde ayni tepkiyi aldim. Cevabim soyle olmustu, sizin zamaninizla bizim zamanimiz maalesef bir degil. Hergun bir taciz haberi gelirken cocugumu korumasız disariya nasil bırakacağım yahut cocugu eve mi kapatacagim? Surekli onun yaninda da olamam bu yuzden kendini korumayi ona ogretmeliyim. Onu korkutup guvensizlige dusurmeden bunu yapabilmem icin bu egitim sekli en dogrusu. Bu cocugun basina gelebilecek her tehlikeden benim kadar sizler de sorumlusunuz. Bana yardimci olmanizi beklerim, demistim. Biraz küslük vs durumu da olmustu ama sonunda hak verdiler sanirim, kurallar asilmiyor artik.

Üye
    Beğendikleri
    125
    Beğenileri
    105
    Benim kızım da 1.5 yaşında bende dogali çok dikkat ediyorum. Yalnız emziriyor yalnız altını degistiriyorum. Benden başka da sadece babaannesi birkaç kez değiştirmiştir. Mecburiyet anlarında. Ben tuvalet eğitimini de sadece kendim vermek istiyorum insallah. Bende genelde alay konusu oluyorum bazı hassasiyetlerim dolayısı ile. Ama kimse umrumda değil. Yanlisliklarinin farkında bile değiller ki...
    Konu Zeynep01 tarafından (23.10.2016 Saat 20:25 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yanlış kelime
    baharibeklerken,Sabah Bunu beğendi

Aktif Kullanıcı
    Beğendikleri
    432
    Beğenileri
    578
    Bu tutumun büyüdüğünde etkisini göreceksiniz arkadaşlar.mağaza da kıyafet denemek için üzerini ulu orta çıkarmadı.kabinler doluydu babası çıkarmak istedi izin vermedi baba ayıp dedi.babası kimse yok oğlum dedi ağlamaya başladı.ısrar etme dedim.ayıp tabi burda çıkarılmaz abla var dedim.kabin müsait olunca Orda denemistik gomlegimizi.okulda ogretmeninide bu konuda uyarmayi unutmuşum geçen sene terlediginde atletini değiştirmesine izin vermemiş.herkesin içinde çıkarmaz dedim.
    Bana da çok söylendi bebek daha ne anlar.kız çocuğumu bu gibilerinden.hatta bi kaç hafta babaannesi değişti altını bana izin vermemişti.
    baharibeklerken,Sabah Bunu beğendi

Üye Sevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    14
    Beğenileri
    33
    kız çocuğunun alt temizliği anne tarafından gerçekleştirilmelidir.

Üye
    Beğendikleri
    103
    Beğenileri
    108
    Alıntı Elif Şirin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Merhaba yazdiklarinizi ilgiyle takip ediyorum. Maşallah ne kadar bilinclisiniz bebeginiz küçük olmasına rağmen. Bir konu kafanıza takıldı mi hemen arastiriyorsunuz, çok hoş. Günlük odada değil de ayri odada değiştirmenin mahremiyet bilincini kazandıracağı aklıma gelmemişti. Iyi ki okudum.
    Sabah Bunu beğendi