5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Çocuklarla Açık Hava Aktiviteleri

Bölüm Sorumlusu Ayşe Gençer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249

Çocuklarla Açık Hava Aktiviteleri

Merhabalar,

Sizleri kızımla keyifli açık hava aktiviteleri bulduğumuz bir kitaptan haberdar etmek istedim sizi. Adı :

....Oyun Arkadaşım Yeryüzü..../Sinek Sekiz Yayınevi

Bu kitapta dört mevsime göre ayrılmış 52 outdoor aktivitesi anlatılıyor.
    Çocuğunuzda doğaya karşı merak uyandıracak ve farkındalık kazandıracak bir kitap olmasının yanında onlarla neler konuşabileceğiniz, dikkatlerini nerelere çekebileceğiniz konusunda size fikirler verecek harika bir rehber bana göre.
    İşte kitapta yer alan özetlediğim ilkbahar aktivitelerinden biri:

Yağmur sonrası bir su birikintisi bulun. Çocuğunuzla onun üzerine konuşun. Ne kadar derin? Neden orada? Ölçüm aracı olarak bir sopa bulun. Birlikte ne kadar derin olduğunu tahmin ederek sopaya bir çizik koyun. Şimdi kontrol edin, yakın bir tahminde mi bulunmuşsunuz?
    Ayakkabılarınızı çıkarmadan birikintinin içinde tepinin, zıplayın! Şimdi su birikintisi üzerinde biraz daha düşünün. Önceki derinliği ile şimdiki derinliğinin aynı olup olmadığı konusundaki düşüncesini sorun. Sopanızı kullanıp derinliği yeniden ölçün. Değişmiş mi?
    Şimdi de çakıl, taş, kabuklu yemiş, kozalak, yaprak, çiçek gibi nesneler bulun. Onları birikintinin içine atın. Hepsi su sıçrattı mı? Suyu en çok hangileri sıçratıyor? En az sıçratan hangileri?
    Birikintiye bakın. Ayna görevi görüyor mu? Neleri yansıtıyor?
    Birikintiye atacağınız nesnelerin hangisinin batıp hangisinin yüzeceğini öngörmesini isteyin. Nesneleri ikiye ayırın: üstte kalacak olanlar, batacak olanlar. Nesneleri su birikintisine bırakın. Hangilerinin üstte, hangilerinin altta kaldığına bakın. Tahminlerinizin kaçı doğru çıktı? Peki üstte kalanların yüzmesini de sağlayabilir misiniz? Suya üflemeyi ya da suyu yellemeyi deneyin. İçine su sıçratacak bir nesne atın. Batmayan nesneniz şimdi yüzdü mü?
    Eğer mümkünse su birikintisine ertesi gün ya da daha sonraki günler de gidin. Büyüklüğü ve derinliği değişmiş mi?

Bundan güzel anlatılan fen dersi olur mu? Bundan öte akılda kalıcı bir anlatım yöntemi olur mu?
    Oyun diye bunu oynayan çocuk okula gidip de ders olarak gördüğünde şimşekler kafasında bir anda çarpıp altyapısı hazır olduğu için ilgiyle derse katılıp bilimsel açıklamalarıyla birlikte öğrenmiş olmaz mı?
    Çocuklara ne öğrettiğimizden çok nasıl öğrettiğimiz önemli olan öyle değil mi!

İşte arka kapak:

"Oyun Arkadaşım Yeryüzü" ailelere, eğitimcilere ve çocukların bakımından sorumlu olan herkese çocukluğun en büyük neşelerinden birini hayatlarına dahil etmeleri için harika bir fırsat veriyor: Dışarıda, doğada vakit geçirmek. Bu kitapta çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz, her mevsime uygun 52 aktivite bulacaksınız. Şehir içinde bir parça yeşillikte ya da kırsalın geniş açık alanlarından birinde, nerede olursanız olun bütün oyunlar doğayla bağınızı güçlendirmeye yardımcı olacak nitelikte.

4-8 yaş arası çocukları ekran başından kaldırmak, hayal güçlerini harekete geçirmek ve merak duygusunu canlandırmak isteyenlere...
    (Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
    Yayınevi: Sinek Sekiz Yayınevi
    Konu Ayşe Gençer tarafından (24.10.2016 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.
    piamaya,Sabah,sekerparem Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    6
    Beğenileri
    23
    Alıntı Ayşe Gençer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Sizleri kızımla keyifli açık hava aktiviteleri bulduğumuz bir kitaptan haberdar etmek istedim sizi. Adı :

....Oyun Arkadaşım Yeryüzü..../Sinek Sekiz Yayınevi

Bu kitapta dört mevsime göre ayrılmış 52 outdoor aktivitesi anlatılıyor.
    Çocuğunuzda doğaya karşı merak uyandıracak ve farkındalık kazandıracak bir kitap olmasının yanında onlarla neler konuşabileceğiniz, dikkatlerini nerelere çekebileceğiniz konusunda size fikirler verecek harika bir rehber bana göre.
    İşte kitapta yer alan özetlediğim ilkbahar aktivitelerinden biri:

Yağmur sonrası bir su birikintisi bulun. Çocuğunuzla onun üzerine konuşun. Ne kadar derin? Neden orada? Ölçüm aracı olarak bir sopa bulun. Birlikte ne kadar derin olduğunu tahmin ederek sopaya bir çizik koyun. Şimdi kontrol edin, yakın bir tahminde mi bulunmuşsunuz?
    Ayakkabılarınızı çıkarmadan birikintinin içinde tepinin, zıplayın! Şimdi su birikintisi üzerinde biraz daha düşünün. Önceki derinliği ile şimdiki derinliğinin aynı olup olmadığı konusundaki düşüncesini sorun. Sopanızı kullanıp derinliği yeniden ölçün. Değişmiş mi?
    Şimdi de çakıl, taş, kabuklu yemiş, kozalak, yaprak, çiçek gibi nesneler bulun. Onları birikintinin içine atın. Hepsi su sıçrattı mı? Suyu en çok hangileri sıçratıyor? En az sıçratan hangileri?
    Birikintiye bakın. Ayna görevi görüyor mu? Neleri yansıtıyor?
    Birikintiye atacağınız nesnelerin hangisinin batıp hangisinin yüzeceğini öngörmesini isteyin. Nesneleri ikiye ayırın: üstte kalacak olanlar, batacak olanlar. Nesneleri su birikintisine bırakın. Hangilerinin üstte, hangilerinin altta kaldığına bakın. Tahminlerinizin kaçı doğru çıktı? Peki üstte kalanların yüzmesini de sağlayabilir misiniz? Suya üflemeyi ya da suyu yellemeyi deneyin. İçine su sıçratacak bir nesne atın. Batmayan nesneniz şimdi yüzdü mü?
    Eğer mümkünse su birikintisine ertesi gün ya da daha sonraki günler de gidin. Büyüklüğü ve derinliği değişmiş mi?

Bundan güzel anlatılan fen dersi olur mu? Bundan öte akılda kalıcı bir anlatım yöntemi olur mu?
    Oyun diye bunu oynayan çocuk okula gidip de ders olarak gördüğünde şimşekler kafasında bir anda çarpıp altyapısı hazır olduğu için ilgiyle derse katılıp bilimsel açıklamalarıyla birlikte öğrenmiş olmaz mı?
    Çocuklara ne öğrettiğimizden çok nasıl öğrettiğimiz önemli olan öyle değil mi!

İşte arka kapak:

"Oyun Arkadaşım Yeryüzü" ailelere, eğitimcilere ve çocukların bakımından sorumlu olan herkese çocukluğun en büyük neşelerinden birini hayatlarına dahil etmeleri için harika bir fırsat veriyor: Dışarıda, doğada vakit geçirmek. Bu kitapta çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz, her mevsime uygun 52 aktivite bulacaksınız. Şehir içinde bir parça yeşillikte ya da kırsalın geniş açık alanlarından birinde, nerede olursanız olun bütün oyunlar doğayla bağınızı güçlendirmeye yardımcı olacak nitelikte.

4-8 yaş arası çocukları ekran başından kaldırmak, hayal güçlerini harekete geçirmek ve merak duygusunu canlandırmak isteyenlere...
    (Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
    Yayınevi: Sinek Sekiz Yayınevi
    bunu kim yapıcak ama ? Şuan bunu okuyan kişiler acaba yapılabileceğini düşünüyor mu ben biraz imkansız gibi gördüm yanılıyorum belkide zor bir oyun ama mükemmel bir ders

Aktif Kullanıcı
    Beğendikleri
    432
    Beğenileri
    578
    Zor mu hiç te zor değil.bu sene henüz bu kadar yağmur yağmadı ancak geçtiğimiz senelerde biz bunu hep yaptık.yağmur yağarken o yağmur tanelerini pıtır pıtır yüzüne değmesi üstün islakken su birikintisine atlamak sıçrayan su inanılmaz keyif veriyor.size aklınızdan zorunuz varmış gibi bakıyorlar ama verdiği mutluluk değişilmez.hasta olmuyor merak etmeyin.ıslaklık ayaklarında üzerinde uzun süre kalırsa hastalanır.o esnada hareket ettiği için usumuyor eve gelir gelmez islaklardan kurtulunca bişi kalmıyor.denemenizi tavsiye ederim.
    Ayşe Gençer,piamaya Bunu beğendi

Kıdemli Üye
    Beğendikleri
    1.004
    Beğenileri
    1.949
    Alıntı katy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu kim yapıcak ama ? Şuan bunu okuyan kişiler acaba yapılabileceğini düşünüyor mu ben biraz imkansız gibi gördüm yanılıyorum belkide zor bir oyun ama mükemmel bir ders
    Ben de hic zor olmadigi kanisindayim. Aslinda cocuklari mutlu etmek icin yuksek maliyetlere gerek olmadigini ne guzel gostermis. Yeterki biz yetiskinler de cocukla beraber bu oyundan keyif alacak kadar icimize derinlesebilelim.

Bölüm Sorumlusu Ayşe Gençer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Alıntı katy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Katy,

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim
    Bu oyun için gereken tek şey yağmur ve etraftan toplanacak birkaç parça yardımcı malzeme olduğundan size zor gelen yanı bu olmasa gerek diye düşünüyorum. Anlamaya çalışıyorum neyin zor gelmiş olabileceğini, kendini çocuğa bırakmak mı? Zaman ayırmak mı? Çocuğun ilgisini çekmeye çalışmak mı?

Aslında bazen ihtiyacımız olan tek şey, biraz dikkatimizi toplayıp odaklanmayı deneyerek onun dünyasına girip dünyasını anlamaya çalışmak oluyor.

Birkaç hafta önce birdenbire kendiliğinden gelişen çok ilginç bir olay yaşadım. Bahsetmek istiyorum dinlemek isterseniz.

5 yaşına girmek üzere olan kızımla oynarken bir anda, bu oyuncaklar küçükken bende olsa ne yapardım acaba diye düşündüm.
    Kendi kendime bir oyun oynamaya karar verdim. Kızımdan rica ettim, oyun icabı bana sadece "Ayşe" demesini istedim.
    Kendimi zihnimde küçülttükçe küçültmeye çalıştım. Birden bir mağazada görüp beğendiğim, alamadığımız kalçadan elbiseyi hatırladım. Abim akşam elbiseyi eve getirdiğinde ne sevinmiştim! Etek kısmı fırfırlı ve üç kattı sanırım; üstü beyaz, fırfırlardan biri kırmızıydı. Üstümde o olduğunu ve "Betül" adında(kızımın adı) bir kızın evinde oyuncakları ile oynadığımı hayal etmeye çalıştım. Bir imrenme duygusu hissettim önce, sonra da enteresan, oyuncaklarla oynamadığımı, onları elimde uzun uzun evire çevire incelediğimi fark ettim. Elimi üzerinde gezdiriyordum sanki gözleri görmeyen birisinin elindeki şeyi anlamaya çalıştığı türden bir dokunuşla. Oyuncaklar bu arada banyo oyuncağı, havuza inen su kaydırağında bellerinde simitler olan küçük bebekler, karınlarına bastırdığında içlerine dolan suyu ağzından fışkırtan yumuşak plastikten yapılma köpekler, yunus falan. Kızım bu durumdan biraz sıkıldı tabi. Her zamanki gibi oynatmamı, konuşturmamı istiyordu bebekleri. Doğrusu ben de oyuncaklara dokunmam için bana biraz zaman vermesini... Hala merak ediyorum neden o kadar dokunmak ve incelemek istedim onları acaba? Hissetmek için mi, anlayabilmek için mi, nüfuz etmek için mi ya da ne için acaba işte...

Orada ne oldu, ne yaptım bilmiyorum ama çok ilginç ve iyi hissettim. Belki de bunu yalnızken yapmalıyım bir de! Artık anladım ki oyunları 'Anne Ayşe' olarak değil de meraklı, hevesli küçüklüğüm olan 'Küçük Ayşe' olarak oynamak çok farklı duygular yaşatacak bana. Bunu yaşayabildiğim ve fark edebildiğim için Allah'a şükürler ettim doğrusu hiç tahmin etmeyeceğim bir şekilde etkilendiğim için.

Ne dersiniz acaba siz de mi deneseniz?
    Bir gün yağmur yağsa ve kendinizi istediğiniz yaşa küçültmeye çalışsanız.
    Bir birikinti bulsanız ve küçüklüğünüzle çocuğunuz arkadaş olmuşlar gibi el ele deneseniz bunu!

Eğer yaparsanız lütfen haberdar edin. Dinlemeyi çok isterim.

Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanların tadının doyulmaz olması dileğiyle...
    Konu Ayşe Gençer tarafından (24.10.2016 Saat 00:27 ) değiştirilmiştir.

Bu Konudaki Etiketler