Merhabalar,
Kızım şuanda 32 aylık, yaklaşık 1,5 ay önce tuvalet eğitimine başladık. Çişini 2-3 gün içinde öğrendi fakat kaka da tutma sorunumuz var. Ne yaparsam yapayım korkusunu aşamadık. Tuvalette şarkılar söylüyoruz, oyunlar oynuyoruz, kakasına isim taktık, oyuncaklarıyla beraber gidip onlara da kaka yaptırdık. Zaman zaman güzelce anlatıyorum artık büyüdüğünü çişi gibi kakasını da tuvalete yapabileceğini yemek yedikçe yenilerinin geleceğini. Fakat maalesef geri ittirme sıkıntımız var. 3-4 gün içinde çok rahatsız olduğunda doktorumuzun tavsiyesiyle fitil veya ilaçlarla rahatlamaya çalışıyoruz. Bir süre sonra kaka konusunda erken olabileceğini düşündüm kakasını bezine de yapabileceğini söyledim ve bağladım. Fakat artık onu da istemiyor. Arafta kaldım resmen. Bu süreçte sakinliğimi koruyorum ve onu da sakinleştirmeye çalışıyorum ancak ishale bile çevirse tutuyor kendini. Bu arada doktor kontrolünü de yaptırdım hiçbir sıkıntısı yok sadece korkudan dolayı tuttuğunu ve vazgeçmememi söylediler. Ama onu bu kadar kötü görünce çok üzülüyorum. Daha başka neler yapabilirim, nasıl atlatabiliriz bu korkuyu çok çaresiz kaldım.