8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Oğlumun kendini gösterme merakı

Yeni Üye
    Beğendikleri
    3
    Beğenileri
    44

Oğlumun kendini gösterme merakı

Merhabalar....oglum 1 ay sonra 4 yasini dolduracak .tolet ihtiyacini bitirdikten sonra kiyafetlerini cekmeden kardesinin onune geciyor.acip kardesine gosteriyor mahrem bolgesini..3 yasindan sonra anneden baskasi senin o bolgeni gormemeli demistim.bikac kere de gosterdigini gordugumde tepki gostermistim.simdi sakin dille diyorum yapmamasi gerektigini ama icimden kriz gexiriyorum resmen..kardesi 1 yasinda...mahremiyet egitimi kurallarina uymaga calistim.boyle olmasina anlam veremyorum.ne yapmaliyim...

Kıdemli Üye
    Beğendikleri
    1.004
    Beğenileri
    1.949
    Alıntı Snowdrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar....oglum 1 ay sonra 4 yasini dolduracak .tolet ihtiyacini bitirdikten sonra kiyafetlerini cekmeden kardesinin onune geciyor.acip kardesine gosteriyor mahrem bolgesini..3 yasindan sonra anneden baskasi senin o bolgeni gormemeli demistim.bikac kere de gosterdigini gordugumde tepki gostermistim.simdi sakin dille diyorum yapmamasi gerektigini ama icimden kriz gexiriyorum resmen..kardesi 1 yasinda...mahremiyet egitimi kurallarina uymaga calistim.boyle olmasina anlam veremyorum.ne yapmaliyim...
    Mahremiyet egitiminde bir aksaklik olmus Sevgili Snowdrop.. Mahremiyet egitiminde cocuga bu konularda sozlu ikaz cocukta baskiya sebep olur. Bu da bazen bu baskiyi benliginden silmek icin ters etkiye yol acabilir bence. Mahremiyet egitiminde cocuga bu davranislar refleks olarak kazandirilmali. His olarak bilmeli. Soze dokulmemeli. Youtubeda Adem Beyin bu konuda 2 canli yayin kaydi var izlemis miydiniz?
    Snowdrop Bunu beğendi

Yeni Üye
    Beğendikleri
    3
    Beğenileri
    44
    Sozlu ikaz ettigim zaman bilincli degildim bu konuda..simdi ikaz etmiyorum bir suredir.ama nasil cozulecek bilmiyorum...misafir falan geldiginde kapiyi kapatalim oglum gormesinler diyordum..simdi misafir felan geldiginde kapiyi kendisi kapatiyor ama.kardesi konusunu hall edemedim..zamanka duzelirmi?

Kıdemli Üye
    Beğendikleri
    1.004
    Beğenileri
    1.949
    Alıntı Snowdrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sozlu ikaz ettigim zaman bilincli degildim bu konuda..simdi ikaz etmiyorum bir suredir.ama nasil cozulecek bilmiyorum...misafir falan geldiginde kapiyi kapatalim oglum gormesinler diyordum..simdi misafir felan geldiginde kapiyi kendisi kapatiyor ama.kardesi konusunu hall edemedim..zamanka duzelirmi?
    Ben ustune gittikce ters etkinin artacagi kanaatindeyim. Gormezden gelin ve mahremiyet duygusunu his olarak edindirme calismalarini devam ettirin. Kucuk cocugunuzun cinsiyeti ne idi?
    Psk. Serpil Yeşilkurt Bunu beğendi

Kıdemli Üye
    Beğendikleri
    1.004
    Beğenileri
    1.949
    Bu konuyu bir de @Eğt.Dnş.Pakize Demir yahut @Psk. Serpil Yeşilkurt uzman gozuyle degerlendirebilir mi acaba?

Editör Moderatör Arda Cansizoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    205
    @Snowdrop
    adem hocamizin adim adim cinsellik egitimi 've mahremiyet egitimi adli kitaplarini mutlaka edinmelisiniz.iki hazine hukmunde kitap..bizim buyurken nasil yanlislarla buyutuldugumuzun ispati niteliginde..
    biz yanlis edindigimiz hislerle bazen anne baba olarak cocuklarimizin davranislarini bu pencereden degerlendirmeye calisiiyoruz.maalesef cogu defada isler yolunda gitmeyebiliyor.mahremiyet duygusunun ilmek.ilmek gelismeside boyle.bisey aslinda..
    biZim yukledigimiz yanlis anlamlar cocuklarin.dunyasinda oyle olmadigi icin tesir uyandirmiyor.ayipla,gunahla ,baskalari gormesin ile degilde..""
    "bu senin bedenin"
    "bedenin sana aittri" duygularinin beslenmesi ile saglanabilecek bir egitim..
    cocuklarda nelerin ters gittigini anlamak.adina ornekleri gormek 've okumak sart bence..
    oglum 50aylikken okula basladiktan sonra benzer seyleri yasadik.burda anaokullarinin tuvaletlerinin hicbirinde kapi yok,kiz erkek ayirimida yok(belcikada)..gecelerce uyuyamadigim donemlerdir..aklimi kacirdigimi sandigim vakitlerdir.. biz mahremiyet mahremiyet diye yatip kalkarken kendi elinle cocugunu boylesine bir yere emanet etmek nasil bisey anlatamam..
    ama hamdolsun..simdi 6yasinda oglum ve kapi calma,izinsiz girmeme,uzerini baska odada degiatirme,kardesi yanindaysa baska odaya gitme konusunda vb..oldukca hassas..
    pekcok yerde de karsimiza cikan sey aslinda..utanma duygusunu kaybettirmemek..
    adem hocamiz neguzel.diyor;
    utandirilan cocuk utanma duygusunu,mahcup edilen cocuk mahcubiyet duygusunu kaybwder...
    Allah yar 've yardimcimiz olsun..

Editör Moderatör
    Beğendikleri
    35
    Beğenileri
    387
    Merhabalar,

Arkadaşlar çok güzel ifade etmişler. Mahremiyet hislerle elde edilmesi gereken bir süreç. Adem hocam çok güzel anlatıyor "temel davranış refleksi" nin nasıl oluşturulacağıyla ilgili.
    Laf ile uyarıldığı için, Şuan bir tepkiselliğe girmiş. Diyorsunuz önceden böyle bir tavırda bulunmuştum, bundan sonrası bu hissin kazandırılması için çalıştığınızı gösteriyor o zaman.
    Yapacağınız şey, şuan yapıyor olduğu bu açma davranışını daha fazla anlamlandırmamak. Bir taraftan mahremiyet hissinin oluşmasını sağlamak. 4 yaş çocuğu için bu refleksin oluşması oldukça güzel bir yaş. Endişelenmeyin, bir süre sonra siz anlamlandırmadıkça bunu yapmayı bırakacaktır..
    Hayr,Sabah Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    117
    Beğenileri
    136
    Alıntı Psk. Serpil Yeşilkurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Arkadaşlar çok güzel ifade etmişler. Mahremiyet hislerle elde edilmesi gereken bir süreç. Adem hocam çok güzel anlatıyor "temel davranış refleksi" nin nasıl oluşturulacağıyla ilgili.
    Laf ile uyarıldığı için, Şuan bir tepkiselliğe girmiş. Diyorsunuz önceden böyle bir tavırda bulunmuştum, bundan sonrası bu hissin kazandırılması için çalıştığınızı gösteriyor o zaman.
    Yapacağınız şey, şuan yapıyor olduğu bu açma davranışını daha fazla anlamlandırmamak. Bir taraftan mahremiyet hissinin oluşmasını sağlamak. 4 yaş çocuğu için bu refleksin oluşması oldukça güzel bir yaş. Endişelenmeyin, bir süre sonra siz anlamlandırmadıkça bunu yapmayı bırakacaktır..
    Merhabalar serpil hanım.kızım 10 günlük.oglum 12 yaşında .kardesine cok baglı yanımızda hep vakit gecirir.fakat alt degistirme olayında ne yapacagımı bilemiyorum.bir defasında oglum hadi ayıptır sen cık dedim.cıkti.baska bir gun bunu dedigimde anne ben onun abisiyim dedi.simdi ben boyle bir durumda ne yapacagimi bilemiyorum.yardimci olursaniz sewinirim.