Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Cocuklarin yiyeceklerle oynamasina izin verilmelimi

Yeni Üye
    Beğendikleri
    3
    Beğenileri
    44

Cocuklarin yiyeceklerle oynamasina izin verilmelimi

Herkeze selamlar...cocuklarin un .tuz ve.s gibi erzaklarla oynamasina izin verilmelimi..birde mesela bebek elini corbaya sokuyor yere dokuyor gibi seylere de musade mi edilmeli

Üye
    Beğendikleri
    103
    Beğenileri
    108
    Alıntı Snowdrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkeze selamlar...cocuklarin un .tuz ve.s gibi erzaklarla oynamasina izin verilmelimi..birde mesela bebek elini corbaya sokuyor yere dokuyor gibi seylere de musade mi edilmeli
    Ek gıdaya yeni başlayan bir bebekse yiyeceklerle oynamasına, döküp saçmasına müsade edilmeli diye düşünüyorum. Bu şekilde ancak yemekleri tanıyabilir, keşfedebilir ve o doğrultuda da sever, iştahlı olur. Hem de el kol koordinasyonunu geliştirir, ileride de kendi kendine yiyebilmesini kolaylaştırır.
    M.akifin annesi Bunu beğendi

Bölüm Sorumlusu Ayşe Gençer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Merhaba sevgili Snowdrop,

Benim kızım 3,5-4 yaşlarındayken uyduruk yemek yapmak merakı sarmıştı. Kendi tariflerini yapıyordu hem de ocakta, ben yemek pişirirken yanımda. Örneğin küçük bir tavaya su koyuyor içine o an aklına ne geldiyse onu ekliyordu. Bir keresinde karabiber çorbası yapmıştı sirkeli anlayın yani tariflerini
    Bir iki kere müsaade etmiştim, hatta eğlenceli gelmişti. Akşam babası tadına bakmak zorunda kalıyordu
    Bir iki ile kalmayınca hocamızın fikrini almıştım. 7 yaşına kadar buna izin verilebileceğini söylemişti. Kısıtlamayınca birkaç kez daha yaptı, sonra hevesini almış olacak ki bıraktı.
    Bu nedenle siz de izin verebilirsiniz gibi geldi bu tip bir duruma.

Elini çorbaya sokmasını yeme çabası olarak mı yapıyor acaba? Bebeğiniz kaç aylıktı acaba? Yemek içinse kaşık kullanmasını teşvik edebilirsiniz. Yaşını bilmiyorum ama küçük olduğunu tahmin ediyorum. Siz yedirirken o da yemeye çalışsın derim. Oyun oynamak için yapıyorsa bu ihtiyacını Montessori etkinlikleri ile giderebilirsiniz. Montessori etkinliklerinin günlük yaşam becerileri konusu olarak aktarma çalışmaları var. Bir tepsi içine (muhahhak bir tepside olması gerekiyor alan kavramının altını çizmek için) biri boş biri dolu iki kase koyup soldan sağa doğru (soldaki dolu, sağdaki boş olmak üzere) aktarım yaptırırsanız bu ihtiyacını gidermiş olabilirsiniz.

Aktarım yapacağı şeyleri yaşına uygun seçebilirsiniz. Nohut, mercimek, fasulye, kuskus gibi şeyleri bir kaseden diğerine atabilir. Kaşık kullanmayı öğretiyor bu çalışma ve çocukların aktarma yapmak enteresan bir şekilde çok ilgilerini çekiyor. Ya da kaşık kullanmak zor gelirse bir kaseden fındık, zeytin gibi şeyleri bebeğinizin ağız genişliği açısından aktarma yapabileceği bir şeye (pet şişe, dar ağızlı bir kavanoz gibi...) eli ile atmasına fırsat verebilirsiniz. Bunlar onun ihtiyacını karşılayabilir diye düşünüyorum.

Her şeyin bir zamanı oluyor sevgili snowdrop, yani sürekli tuz ile oynamak istemiyorlar örneğin. O belki bir iç klavuz ne yapması gerektiği ile ilgli. Kendine zarar verecek bir şey değilse mümkün olduğunca fırsat vermeli keşfetmelerine, deneyimlemelerine. Bir süre sonra kendiliğinden geçiyor zaten. Böyle kendini gerçekleştirirse çocuk, engellenmezse 2 yaş sendromu denen şey de olmuyor benim deneyimime göre.

Sevgilerimle
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler 0bb0af3ab927d5e8715c923ebd0f63ca.jpg  
    Konu Ayşe Gençer tarafından (10.11.2016 Saat 12:51 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Beğendikleri
    3
    Beğenileri
    44
    Alıntı Ayşe Gençer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Benim kızım 3,5-4 yaşlarındayken uyduruk yemek yapmak merakı sarmıştı. Kendi tariflerini yapıyordu hem de ocakta, ben yemek pişirirken yanımda. Örneğin küçük bir tavaya su koyuyor içine o an aklına ne geldiyse onu ekliyordu. Bir keresinde karabiber çorbası yapmıştı sirkeli anlayın yani tariflerini
    Bir iki kere müsaade etmiştim, hatta eğlenceli gelmişti. Akşam babası tadına bakmak zorunda kalıyordu
    Bir iki ile kalmayınca hocamızın fikrini almıştım. 7 yaşına kadar buna izin verilebileceğini söylemişti. Kısıtlamayınca birkaç kez daha yaptı, sonra hevesini almış olacak ki bıraktı.

Elini çorbaya sokmasını yeme çabası olarak mı yapıyor acaba? Bebeğiniz kaç aylıktı acaba? Yemek içinse kaşık kullanmasını teşvik edebilirsiniz. Yaşını bilmiyorum ama küçük olduğunu tahmin ediyorum. Siz yedirirken o da yemeye çalışsın derim. Oyun oynamak için yapıyorsa bu ihtiyacını Montessori etkinlikleri ile giderebilirsiniz. Montessori etkinliklerinin günlük yaşam becerileri konusu olarak aktarma çalışmaları var. Bir tepsi içine (muhahhak bir tepside olması gerekiyor alan kavramının altını çizmek için) biri boş biri dolu iki kase koyup soldan sağa doğru (soldaki dolu, sağdaki boş olmak üzere) aktarım yaptırırsanız bu ihtiyacını gidermiş olabilirsiniz.

Aktarım yapacağı şeyleri yaşına uygun seçebilirsiniz. Nohut, mercimek, fasulye, kuskus gibi şeyleri bir kaseden diğerine atabilir. Kaşık kullanmayı öğretiyor bu çalışma ve çocukların aktarma yapmak enteresan bir şekilde çok ilgilerini çekiyor. Ya da kaşık kullanmak zor gelirse bir kaseden fındık, zeytin gibi şeyleri bebeğinizin ağız genişliği açısından aktarma yapabileceği bir şeye (pet şişe, dar ağızlı bir kavanoz gibi...) eli ile atmasına fırsat verebilirsiniz. Bunlar onun ihtiyacını karşılayabilir diye düşünüyorum.

Her şeyin bir zamanı oluyor sevgili snowdrop, yani sürekli tuz ile oynamak istemiyorlar örneğin. O belki bir iç klavuz ne yapması gerektiği ile ilgli. Kendine zarar verecek bir şey değilse mümkün olduğunca fırsat vermeli keşfetmelerine, deneyimlemelerine. Bir süre sonra kendiliğinden geçiyor zaten. Böyle kendini gerçekleştirirse çocuk, engellenmezse 2 yaş sendromu denen şey de olmuyor benim deneyimime göre.

Sevgilerimle
    Cevaplariniz icin tesekkur ederim...un tuz gibi seylerle oynamak isteyen 4 yasinda.corbaya recele elini sokan 1 yasinda..metak ettigi icin yaptigini biliyorum ama boyle seyleri engelliyorum genelde.haklisiniz aslinda bir sure sonra yapmayacak.Allah genislemeyi nasip etsin.bundan sonra izin veririm insallah...montesori de cok mantikli kasik kullabnagi oyrenir uyqularsak...
    Ayşe Gençer Bunu beğendi

Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Cevaplariniz icin tesekkur ederim...un tuz gibi seylerle oynamak isteyen 4 yasinda.corbaya recele elini sokan 1 yasinda..metak ettigi icin yaptigini biliyorum ama boyle seyleri engelliyorum genelde.haklisiniz aslinda bir sure sonra yapmayacak.Allah genislemeyi nasip etsin.bundan sonra izin veririm insallah...montesori de cok mantikli kasik kullabnagi oyrenir uyqularsak...
    Size "Çocuğunuz ve Sizin İçin Montessori Etkinlikleri" kitabını tavsiye ederim Kaknüs yayınlarından çıkmış. Kitapçılarda bulamazsanız internetten de sipariş edebilirsiniz. İşinize yarayacak çocuklarınızın ihtiyacı olan birçok aktivite var. İnsan bazen ne oynatacağım nasıl oynatacağım diye düşünüyor. Bu nedenle sizin için de iyi bir rehber olur düşüncesindeyim. Oyuncak almadan evden temin edeceğiniz malzemelerle hem gelişimlerini destekleyecek hem de masraf çıkarmayacak basit etkinlikler içeriyor.

Sevgilerimle
    M.akifin annesi Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    69
    Beğenileri
    56
    Benim oğlumda 1 yaşında oda hep keşfetme telasinda ben musade ediyorum geniş bi ortu seviyorum sonra çay tabağına yiyeceği şeyden çorba yoğurt gibi artık ne yiyecekse azıcık koyuyorum ve mama kaşığıni veriyorum orda keşfetmesini sağlıyorum ve diğer tabaktanda kendim yediriyorum kendi kaşığıyla yemeye çalışırken bekliyorm sonrasında ben yediriyorum böylece hem yemeğin hemde kendi yiyebilmenin lezzetini anlamış oluyo .. o mutlu ben mutlu ..
    Ayşe Gençer,HeM,yazaranne Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    125
    Beğenileri
    105
    Bende bakliyatlarla yani dokunarak hissedebileceği herseyle temas etmesine yardımcı oluyorum o zaman hem öğreniyor hissediyor merakı geçiyor hem de hırçın olmuyor mutlu oluyor. Yumurtayı eline aldığı ilk zamanlar çok heyecanlanıyoruz mesela. Anne aç aç diyordu öyle yemeklere el sokturmuyorum. Benim kızım 19. Ayını dolduruyor bazen ortamı ayarlayip kendisinin yemesine musade ediyorum. Çok iyi oluyor. Montessori etkinliklerini de elimden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Gerçekten çok güzel anlar ortaya çıkıyor.

Üye
    Beğendikleri
    103
    Beğenileri
    108
    mesela ben spagettiyi organik gıda boyası ile renklendiriyorum, çok dikkatini çekiyor kızımın.uzun süre oynuyor onunla

Üye
    Beğendikleri
    15
    Beğenileri
    29
    Alıntı Ayşe Gençer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sevgilerimle
    Merhaba benim kızım 18 aylık.Bu etkinlikleri deniyoruz ama oynamıyor.Aynı şekilde tepsiye iki tabakla içine bişeyler koyup eline kaşık veriyorum.Kaşığı kullanmıyor direk tabaktan tabağa boşaltıyor sonrada etrafa saçıyor.Acaba zamanla mı alışacak tepside oynamaya

Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Alıntı Pelinneda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba benim kızım 18 aylık.Bu etkinlikleri deniyoruz ama oynamıyor.Aynı şekilde tepsiye iki tabakla içine bişeyler koyup eline kaşık veriyorum.Kaşığı kullanmıyor direk tabaktan tabağa boşaltıyor sonrada etrafa saçıyor.Acaba zamanla mı alışacak tepside oynamaya
    Sevgili Pelinneda kendi kızımdan gördüm ki her şeyin her çocuk için bir vakit saati var, zamanı gelince çocuk kendiliğinden yapıyor zaten. Örneğin kızımın farklı şekilleri aynı şekildeki deliklerden atılan bir oyuncağı vardı ve kızım bir türlü atamıyordu. Bir süre sunduktan sonra baktım olmuyor kendim onun basit versiyonunu yapmıştım. Şöyle bir şeydi ütü kutusu muydu tam hatırlayamadım şimdi, öyle bir kutunun üzerine iri bir lego parçasının sığacağı tek boy ama bir delik açmıştım oradan kare deliğe sadece kare lego atıyordu mesela. Bir sonraki aşama olarak da bir kare bir de dikdörtgen delik açmıştım.
    Çocuk yapabildiğini gördükçe hevesleniyor, yapmayı istiyor. Yapabileceğini düşündüğünüz şeyleri ona gösteriyormuş gibi değil de kendiniz oynuyormuş gibi yaparsanız ki montessoride çocuğa bir etkinliğin nasıl yapıldığı anlatılmaz. Rehber yetişkin çocuğun konsantrasyonunu ve dikkatini bozmamak için hiç konuşmaz sadece net hareketlerle yapar, çocuk gözlemleyerek öğrenir. İlgisini çekmediyse bir çalışma farklı zamanlarda denenebilir. Bütün bunları yazarken bu arada kulağıma Adem Hocamızın söylediği sözler geliyor. Biri bu tip bir soru sormuştu da hocamız siz güvenli bağlanmaya bakın önemli olan o demişti.

Yine de devam etmek gerekirse kaşık kullanamıyorsa siz de eli ile bir şeyleri bir yere atacağı bir etkinlik bulabilirsiniz. Mesela şişeye zeytin atma gibi... Kızınız kendi oyununu bulmuş bu arada onu yapmaktan eğleniyorsa onu yapsın. Bir kase fasulyeyi bir tabaktan diğerine dökerken etraf ne kadar dağılabilir ki! Az miktarda koyarsınız. Tepsinin altına bir örtü serersiniz. Mesela banyoda bir oyuncak bardaktan diğerine su doldur boşalt yapabilir. Bu arada bu tip etkinliklerde çocuk materyal ile yalnız bırakmayın lütfen ağzına atmaya yatkın oluyorlar o yaşta.

Bir de konu montessoriden açılmışken montessoride plastik tabak, bardak kullanılmaz yemekte. Tabağı, bardağı, sandalyeyi, tepsiyi, oyun halısını nasıl taşıyacağı çocuğa bütün dünyaya aynı usul ile gösterilir. Ben bardak olarak kızıma likör kadehlerinden almıştım. Sapından çok güzel kavrıyordu, minik ellerine uygundu hem de masada kendini bizden farklı hissetmiyordu.

Montessori sistemi ile detaylı bir yazı paylaşacağım inşallah ama o zamana kadar sorularınız olursa bildiğim kadarı ile yanıtlamaktan mutluluk duyarım.
    Sevgilerimle
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler IMG_3542.jpg  
    Konu Ayşe Gençer tarafından (10.11.2016 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konudaki Etiketler