Bayramhacı Kaplıcaları

“Bir asırdır şifa dağıtıyor” sloganı ile bilinen ve şifalı suları ile her zaman tercih edilen mekanlardan biri haline gelen Bayramhacı Kaplıcaları, 20 yılı aşkın süredir özel tesis alanları ve aktiviteleri ile hizmet vermeye devam etmektedir. Kayseri’de bulunan Bayramhacı Kaplıcaları, çok sayıda yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Böylece hem Türkiye hem de dünya turizmine önemli katkılar sunmakta ve sunmaya da devam etmektedir. Turistlik bir bölge olarak da çok sayıda vatandaşı ağırlayan Bayramhacı kaplıcaları, öncelikle şifalı suları olmak üzere tesis içerisinde bulunan özel havuzları, hamamları, saunaları, odaları, spor alanları ve daha pek çok aktivite alanı ile adeta göz doldurmaktadır.

Bayramhacı Kaplıcaları’nda konaklamak için randevulu sistem ile çalışmaktadır. Bölgede bulunan çeşitli otellerin de 4 mevsim boyunca dolması nedeniyle işletme yetkilileri böyle bir çözüme gitmektedir. Bu da Bayramhacı Kaplıcaları’nın ne kadar tercih edilen bir bölge olduğunu da bir kez daha ortaya koymaktadır.

Bayramhacı Kaplıcalarına Ulaşım


Ülkemizin Kayseri iline bağlı olan Kocasinan ilçesinde yer alan Bayramhacı Kaplıcaları ulaşım imkanları ile de oldukça kolaylık sağlamaktadır. Merkeze yaklaşık 50 km uzaklığı ile bilinen Bayramhacı Kaplıcaları aynı zamanda Nevşehir ilimizin Kapadokya bölgesine de toplam 17 KM uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle çevre illerden gelen yerli ve yabancı turist sayısı ile her zaman tercih edilen bir nokta haline gelen kaplıca için ziyaretçi potansiyeli de oldukça yüksek olmaktadır.


Bayramhacı Kaplıcalarında Tedavi


Şifalı suları ile hem tatil amaçlı hem de tedavi amaçlı kullanılabilen Bayramhacı Kaplıcalarında suyun sıcaklığı 52 derece olarak ölçülmüştür. Şifalı suları ile her zaman tercih edilmekte olan kaplıca, faydaları ile de adından sıkça söz ettirmektedir.

Her geçen yıl artan ziyaretçi sayısı ile müşteri potansiyelini de arttıran Bayramhacı Kaplıcalarının tedavi imkanlarında ise doktorların önerileri üzerine şu hastalıklardan yararlanılmaktadır;
Kalp hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, mide hastalıkları, bağırsak ve idrar rahatsızlıkları, romatizma, kireçlenme, basur ve mayasır gibi rahatsızlıklara iyi gelmekte olan Bayramhacı Kaplıcalarının şifalı suları bu rahatsızlıkları bulunan vatandaşları ise her zaman tesisine beklemektedir.
Bayramhacı Kaplıcalarında tedavi imkanı oldukça geniş boyutta verilmektedir. Uzman personel kadrosu ile Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olarak Türkiye’de kaplıca alanında ilk 3 sırada yerini almaktadır. Bu da Bayramhacı Kaplıcalarının en çok tercih edilme noktalarından biri halini almıştır.

Bayramhacı Kaplıcalarında Konaklama

Sadece Türkiye’den değil dünyadan da pek çok turisti ağırlayarak hizmet vermeye devam eden Bayramhacı Kaplıcalarında konaklama da oldukça büyük bir alanda yapılmaktadır. Kaplıcada toplam 150 yataklı oda, yarı olimpik bir şekilde bulunan açık ve kapalı yüzme havuzu ile birlikte özel aile havuzları da bulunmaktadır. Aynı zamanda da yine hamam ve özel aile kabinleri de müşterilere hizmet vermektedir. Baraj manzaralı odaları ile ziyaretçilerin günü birlik bir şekilde kullanma imkanları da bulunan Bayramhacı kaplıcalarındaki tesislerde haftalık odalar da hizmet vermektedir. Aile odalarının yanı sıra 3 kişilik odaları ile birlikte daha farklı imkanları da bulunan ve mevcut olunan tesiste konaklama imkanları son derece uygun ve ekonomik fiyatlarda ziyaretçilere sağlanmaktadır.

Küçük bir yerleşim alanı olsa da Bayramhacı Kaplıcaları ile adından sıkça söz ettiren Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki Bayramhacı Köyü, her yıl ziyaretçi sayısını arttırmaya devam ettirmektedir. Bayramhacı Kaplıcaları sayesinde de ziyaretçilere pek çok hastalıklardan kurtulma şansı da verilmektedir. Daha çok çevre illerden gelen ziyaretçileri ile de potansiyelini arttıran Bayramhacı Kaplıcalarına gelmek için ise erken rezarvasyon yaptırılması öneriliyor.