Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
24 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çocuklarda Abur Cubur Tüketimi Nasıl Olmalı Zararları ?

Üye
    Beğendikleri
    256
    Beğenileri
    76

Çocuklarda Abur Cubur Tüketimi Nasıl Olmalı Zararları ?

Çocuklarda Abur Cubur Tüketimi Nasıl Olmalı Zararları ? Çikolata..vb isteklerini azaltmak için leblebi, fıstık-fındık ezmesi, lokum... gibi daha masum olduğunu düşündüğüm atıştırmalıklar sundum ama çok sık istiyor göz önünden kaldırsam da öğrendi istiyor dondurma isteğini çikolata isteğini kontrol ediyorum bi şekilde ama bu lokum fındık ezmesi leblebi isteğine her seferinde "hayır" mı demeliyim hiç vermemeli miyim yemeğini yese yemekten sonra gönül rahatlığıyla vercem ama zaten düzenli ve doyurucu yemek yemiyor bi de bunları yiyince olmuyor gibi belki de yemek yemediğinden herhalde ama bu bi kısır döngü atıştırdıkça açlığını dbastırıyor zaten yemeyen bi çocuk iyice yemekten uzaklaşıyor. bir veriyorum iki veriyorum üçüncü de vcermek istemiyorum nedenini açıklıyorum "tamam ama .. hadi leblebi yiyelim " diyor yani açıklamak sonuçsuz bi çaba... ben de duymazdan geliyorum geçiştiriyorum mecburen ama içime de sinmiyor ne yapmalı ki?

Editör Moderatör Mina Gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    277
    Beğenileri
    836
    Merhaba. Paketli gıda malesef alışınca terk etmesi zor bir alışkanlık. Sayısız zararını düşününce tamamen bırakmak en mantıklısı. Benim tavsiyem
    1.eve hiç bir şekilde almamak
    2.alternatif olarak kavrulmamış kuru yemiş ve güvenilir yerden alınacak kuru meyve vs bulundurmak
    3.yemekten önce isteyince biz illa olmaz demiyoruz çocuğun canı istemiş olabilir, anlaşalım iki tane yiyebilirsin kalanını yemekten sonra yiyelim diyoruz
    Genelde engelleyici bir tavırla karşılaşmayınca tamam diyor.
    Damak hazır gıdalardaki aşırı lezzet veren tada alışınca normal yemekleri sevmez, bir süre seveceği yemekler hazırlanabilir, ısrarcı olmak daha da tepkiye yol açar, yemek yeme ile de ilgili programları ekleyeyim...
    Konu Mina Gül tarafından (14.11.2016 Saat 15:18 ) değiştirilmiştir.
    HeM,Sabah Bunu beğendi

Editör Moderatör Mina Gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    277
    Beğenileri
    836
    HeM,Sabah Bunu beğendi

Bölüm Sorumlusu Ayşe Gençer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Alıntı HeM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çocuklarda Abur Cubur Tüketimi Nasıl Olmalı Zararları ? Çikolata..vb isteklerini azaltmak için leblebi, fıstık-fındık ezmesi, lokum... gibi daha masum olduğunu düşündüğüm atıştırmalıklar sundum ama çok sık istiyor göz önünden kaldırsam da öğrendi istiyor dondurma isteğini çikolata isteğini kontrol ediyorum bi şekilde ama bu lokum fındık ezmesi leblebi isteğine her seferinde "hayır" mı demeliyim hiç vermemeli miyim yemeğini yese yemekten sonra gönül rahatlığıyla vercem ama zaten düzenli ve doyurucu yemek yemiyor bi de bunları yiyince olmuyor gibi belki de yemek yemediğinden herhalde ama bu bi kısır döngü atıştırdıkça açlığını dbastırıyor zaten yemeyen bi çocuk iyice yemekten uzaklaşıyor. bir veriyorum iki veriyorum üçüncü de vcermek istemiyorum nedenini açıklıyorum "tamam ama .. hadi leblebi yiyelim " diyor yani açıklamak sonuçsuz bi çaba... ben de duymazdan geliyorum geçiştiriyorum mecburen ama içime de sinmiyor ne yapmalı ki?
    Merhaba sevgili HeM,

Aslında birçok anne babanın (daha çok annelerin sanırım) şikayet ettiği şey abur cubur yemek. Aslında çocuk yemediği bir şeyi nereden bilebilir ki düşününce. Aslında biz bunu onlara önce sunuyor, tadını sevip alışkanlık haline getirdiklerinde ise rahatsız oluyoruz. Aslında yapılması gereken bana göre baştan çocuğa hiç sunmamak. Kızımın doktoru beni şöyle uyarmıştı. Abur cuburda çocuğa sunulan çeşitliliğin çocuğun bu yiyeceklere karşı damak tadını geliştireceğini söylemişti. Çocuğu baştan alıştırmak sonra da o küçük yaşta irade göstermelerini beklemek çocukları biraz zorlamak oluyor gibi geliyor bana. Evde sağlıklı bir beslenme şekli varsa ve büyükler de buna uyuyorsa çocuk gördüğünü uyguluyor. Ama marketten alınan abur cuburlar varsa sonra çocuktan irade göstermesini beklemek onlara biraz haksızlık oluyor öyle değil mi?

Ben Erzurumluyum. Hiç gördünüz mü bilmem tulum peyniri vardır meşhur, postun içine doldurulmuş, çürümüş gibi olur yeşil, biz ona göğermiş deriz. Çocukluktan beri sofrada olduğundan alışıp sevdim ben de tabi. Üniversite yıllarında yurtta kalmıştım ve bir keresinde götürmüştüm yurda. Masada unutmuşum bir gün, çöpe atmış oda arkadaşlarım ıyyyy bozulmuş peynir diyerek benim hazineme!
    2,5 yıl kadar Moskova'da yaşadım. Kuru balıkları var bolca, çeşit çeşit. Hatta hamsi gibi küçük olanları kraker paketi gibi paketlerde bile satılıyordu. Bir keresinde bir çocuk görmüştüm metroda elinde bu paketlerden cips yer gibi yiyiyordu. Bizim neredeyse burnumuzu tutarak geçtiğimiz bu kuru balık reyonlarından ağızları sulanarak geçiyorlardı Ruslar.
    Bir de Amerika'da bir Çin marketine gitmiştim. Allahım pet shop gibiydi, hala inanamıyorum.

Neden inanamıyorum biliyor musunuz? Çünkü onların hiçbirini çocukluktan yemeğe alışmadım da ondan. Tıpkı arkadaşlarımın peynire alışmadıkları için yemedikleri gibi. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabilir miyiz? Aslında yediğimiz şeyler bize sunulan şeyler. Bize ne sunulursa onu bilip onu yiyoruz ki bu başka insanlara inanılmaz kötü gelen şeyler olsa bile.

Demek ki çocuğa istikrarlı bir şekilde sağlıklı yiyecekler sunsak ve bu bizim beslenme alışkanlığımız olsa çocuk da onu görüp onu bilecek öyle değil mi?

Diyeceksiniz ki belki etrafta görüyor. Evet görebilir. İstikrar ve mantıklı açıklamalar ile çocuk ikna oluyor. Ebeveyn kola içip ona istediği bir şey için zararlı bu olmaz derse inandırıcılığı ve tesir gücü kalmaz öyle değil mi, bu çok önemli belki de kilit nokta.
    Biz de evde sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz. Kızıma bu bilinci vermeye çalışıyorum. Ürün alırken içindekiler kısmını okuma alışkanlığı kazandırmaya gayret ediyorum. Zararlı şeylerin neler olduğunu anlatıyorum. İki ürün varsa hangisi daha sağlıklı ise anlatıp onu tercih ediyoruz birlikte. İstikrarla bunu yapınca getirip soruyor bir şey almak istediği zaman anne bunun içinde koruyucu var mı gibi... Doğum günü gibi yerlerde herkes içerken de müsade ediyorum bir bardak meyve suyu içmesine. Biliyor her zaman içmenin sağlıklı olmadığını. Hiç markette demiyor anne alalım diye, ama doğum günlerinde içince de mutlu oluyor. Bu bakış açısını alınca bir süre sonra o eleştirmeye başlıyor, uyarıyor birini görünce sağlıksız şeyler alan.

Aslında biz bilinçli olup evimizde bu bilinci canlı tutarsak çocuklar da kural konulmuş, yasaklanmış gibi üzerinde olumsuz bir baskı ve his hissetmeden "doğal olarak" öğrenmiş oluyorlar.

Sağlıklı günler, mutluluklar...
    Konu Ayşe Gençer tarafından (14.11.2016 Saat 22:34 ) değiştirilmiştir.
    hafsa5,Hayr,HeM,Sabah,Seva Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    126
    Beğenileri
    59
    Alıntı Ayşe Gençer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba sevgili HeM,

Aslında birçok anne babanın (daha çok annelerin sanırım) şikayet ettiği şey abur cubur yemek. Aslında çocuk yemediği bir şeyi nereden bilebilir ki düşününce. Aslında biz bunu onlara önce sunuyor, tadını sevip alışkanlık haline getirdiklerinde ise rahatsız oluyoruz. Aslında yapılması gereken bana göre baştan çocuğa hiç sunmamak. Kızımın doktoru beni şöyle uyarmıştı. Abur cuburda çocuğa sunulan çeşitliliğin çocuğun bu yiyeceklere karşı damak tadını geliştireceğini söylemişti. Çocuğu baştan alıştırmak sonra da o küçük yaşta irade göstermelerini beklemek çocukları biraz zorlamak oluyor gibi geliyor bana. Evde sağlıklı bir beslenme şekli varsa ve büyükler de buna uyuyorsa çocuk gördüğünü uyguluyor. Ama markette alınan aburcuburlar varsa sonra çocuktan irade göstermesini beklemek onlara biraz haksızlık oluyor öyle değil mi?

Ben Erzurumluyum. Hiç gördünüz mü bilmem tulum peyniri vardır meşhur, postun içine doldurulmuş, çürümüş gibi olur yeşil, biz ona göğermiş deriz. Çocukluktan beri sofrada olduğundan alışıp sevdim ben de tabi. Üniversite yıllarında yurtta kalmıştım ve bir keresinde götürmüştüm yurda. Masada unutmuşum bir gün, çöpe atmış oda arkadaşlarım ıyyyy bozulmuş peynir diyerek benim hazineme!
    2,5 yıl kadar Moskova'da yaşadım. Kuru balıkları var bolca, çeşit çeşit. Hatta hamsi gibi küçük olanları kraker paketi gibi paketlerde bile satılıyordu. Bir keresinde bir çocuk görmüştüm metroda elinde bu paketlerden cips yer gibi yiyiyordu. Bizim neredeyse burnumuzu tutarak geçtiğimiz bu kuru balık reyonlarından ağızları sulanarak geçiyorlardı Ruslar.
    Bir de Amerika'da bir Çin marketine gitmiştim. Allahım pet shop gibiydi, hala inanamıyorum.

Neden inanamıyorum biliyor musunuz? Çünkü onların hiçbirini çocukluktan yemeğe alışmadım da ondan. Tıpkı arkadaşlarımın peynire alışmadıkları için yemedikleri gibi. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabilir miyiz? Aslında yediğimiz şeyler bize sunulan şeyler. Bize ne sunulursa onu bilip onu yiyoruz ki bu başka insanlara inanılmaz kötü gelen şeyler olsa bile.

Demek ki çocuğa istikrarlı bir şekilde sağlıklı yiyecekler sunsak ve bu bizim beslenme alışkanlığımız olsa çocuk da onu görüp onu bilecek öyle değil mi?

Diyeceksiniz ki belki etrafta görüyor. Evet görebilir. İstikrar ve mantıklı açıklamalar ile çocuk ikna oluyor. Ebeveyn kola içip ona istediği bir şey için zararlı bu olmaz derse inandırıcılığı ve tesir gücü kalmaz öyle değil mi, bu çok önemli belki de kilit nokta.
    Biz de evde sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz. Kızıma bu bilinci vermeye çalışıyorum. Ürün alırken içindekiler kısmını okuma alışkanlığı kazandırmaya gayret ediyorum. Zararlı şeylerin neler olduğunu anlatıyorum. İki ürün varsa hangisi daha sağlıklı ise anlatıp onu tercih ediyoruz birlikte. İstikrarla bunu yapınca getirip soruyor bir şey almak istediği zaman anne bunun içinde koruyucu var mı gibi... Doğum günü gibi yerlerde herkes içerken de müsade ediyorum bir bardak meyve suyu içmesine. Biliyor her zaman içmenin sağlıklı olmadığını. Hiç markette demiyor anne alalım diye, ama doğum günlerinde içince de mutlu oluyor. Bu bakış açısını alınca bir süre sonra o eleştirmeye başlıyor, uyarıyor birini görünce sağlıksız şeyler alan.

Aslında biz bilinçli olup evimizde bu bilinci canlı tutarsak çocuklar da kural konulmuş, yasaklanmış gibi üzerinde olumsuz bir baskı ve his hissetmeden "doğal olarak" öğrenmiş oluyorlar.

Sağlıklı günler, mutluluklar...
    Ayse hanim ben kendim abur cuburu cok seviyorum onu napicaz)))) kendim sevdiyim halde nasil zararli cocugum yeme deyicemki)
    HeM Bunu beğendi

Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Alıntı Seva Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayse hanim ben kendim abur cuburu cok seviyorum onu napicaz)))) kendim sevdiyim halde nasil zararli cocugum yeme deyicemki)

Sevgili Seva o zaman kolları sıvayıp sorumlu bir anne bilinci ile işe kendimizden başlayacağız öyle değil mi?

Bir dönem özel ders veriyordum ve alışkanlık haline getirmiştim, evden çıkmadan önce limonlu çay ile şu reklamdaki damat bey neredeler ..... Almaya gittiler ürününden yiyordum, bir süre sonra ihtiyaç haline gelmişti. Bu tip şeyler yedikçe yedikçe bir süre sonra ihtiyaç haline dönüşüyor. Birden bırakmak zor olabilir. Yavaş yavaş bırakınca bünye alışıyor, zorlanmadan terk ediliyor.
    Üniversitede en yakın arkadaşımla yurtta da aynı odada kalıyorduk. Ben çayı şekersiz içerken o bir kupaya 6-7 şeker atıyordu. Baktım olmadı ikna edemiyorum arkadaşımı, taktik değiştirdim. Kahvaltıda sen tepsileri götür çayları ben alırım diyordum. Günbegün azalttım şekerini. Bir hafta 6 tane attıysam diğer hafta 5,5 attım gibi. Öyle öyle bir zaman sonra 2 şekere düştü. Bir gün gördü ne yapıyorsun iki tane şeker attın dedi. Cevabım "Canım benim artık 2 şekerli içiyorsun!" olmuştu.

Çocuklarımızın davranışlarını sadece hisler şekillendirmiyor, yedikleri içtikleri de çok etkili. Birçok yerde yazıyor kötü gıdaların olumsuz ve iyi gıdaların davranışlara olumlu etkileri. Bunu bile bile çocuklarımıza nasıl sunarız öyle değil mi? Uzman değilim, kendi kişisel görüşüm bu tabi ama birden değil yavaş yavaş uzaklaşılmalı diye düşünüyorum. Yavaş yavaş bünyenin o tip şeyleri ihtiyaç listesinden çıkarmasına yardımcı olmak lazım. Hem çocuklarımıza doğru model olmak için hem de kaç yaşına gelirlerse gelsinler yanlarında sağlıklı bir ebeveyne her zaman ihtiyaç duyacakları için!

Allah hepimizin farkındalığını artırıp çocuklarımıza doğru model olacağımız gücü versin bize inşallah!
    Konu Ayşe Gençer tarafından (14.11.2016 Saat 22:41 ) değiştirilmiştir.
    Hayr,HeM,mamak,Sabah,Seva,zeren Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    126
    Beğenileri
    59
    Alıntı Ayşe Gençer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Seva o zaman kolları sıvayıp sorumlu bir anne bilinci ile işe kendimizden başlayacağız öyle değil mi?

Bir dönem özel ders veriyordum ve alışkanlık haline getirmiştim, evden çıkmadan önce limonlu çay ile şu reklamdaki damat bey neredeler ..... Almaya gittiler ürününden yiyordum, bir süre sonra ihtiyaç haline gelmişti. Bu tip şeyler yedikçe yedikçe bir süre sonra ihtiyaç haline dönüşüyor. Birden bırakmak zor olabilir. Yavaş yavaş bırakınca bünye alışıyor, zorlanmadan terk ediliyor.
    Üniversitede en yakın arkadaşımla yurtta da aynı odada kalıyorduk. Ben çayı şekersiz içerken o bir kupaya 6-7 şeker atıyordu. Baktım olmadı ikna edemiyorum arkadaşımı taktik değiştirdim. Kahvaltıda sen tepsileri götür çayları ben alırım diyordum. Günbegün azalttım şekeri. Bir hafta 6 tane attıysam diğer hafta 5,5 gibi. Öyle öyle 2 şekere düştü. Bir gün gördü ne yapıyorsun iki tane attın demişti. Cevabım canım benim artık 2 şekerli içiyorsun olmuştu.

Çocuklarımızın davranışlarını sadece hisler şekillendirmiyor, yedikleri içtikleri de çok etkili. Birçok yerde yazıyor kötü gıdaların olumsuz ve iyi gidaların olumlu etkileri. Bunu bile bile çocuklarımıza nasıl sunarız öyle değil mi? Uzman değilim kendi kişisel görüşüm bu tabi ama birden değil yavaş yavaş uzaklaşılmalı diye düşünüyorum. Yavaş yavaş bünyenin o tip şeylerin ihtiyaç listesinden çıkarmasına yardımcı olmak lazım. Hem onlara doğru model olmak için hem de kaç yaşına gelirlerse gelsinler yanlarında sağlıklı bir ebeveyne her zaman ihtiyaç duyacakları için!

Allah hepimizin farkındalığını artırıp çocuklarımıza doğru model olacağımız gücü versin bize inşallah!
    Butun disardan alinan hazir urunlerden, cikolatalardan vazgecimmi?
    Hayr Bunu beğendi

Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Alıntı Seva Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Butun disardan alinan hazir urunlerden, cikolatalardan vazgecimmi?
    Sizce?

Haydi yukarıda yazılanları düşünüp bu sorunun cevabını sizden alalım olur mu
    Hayr Bunu beğendi

Beğendikleri
    478
    Beğenileri
    1.249
    Alıntı Fatma Türkmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Ayşe Gençer Allah herkese duyarliliginizdan versin... Amin Ne guzel ilmek ilmek yatirim yapmissiniz arkadasinizin sagligina. Iyi ki bizimle paylastiniz kelimenin tam anlamiyka icimiz isindi...
    Sizin güzel mesajınızla da benim içim ısındı
    Teşekkür ederim paylaştığınız için
    Hayr,J,Seva Bunu beğendi

Üye
    Beğendikleri
    256
    Beğenileri
    76
    Alıntı Fatma Türkmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her anne gibi sizde yeterince yemedigini yeterince giyinmedigini dusunuyor olabilirsiniz. Sevdigi yemekleri beraber hazirlamak cocuklarin istahini da acan bir etkinlik oncelikle bunu denemenizi oneririm. Ve doydum demesine saygi duymalisiniz. Beslenme duzeninizi tamamen saglikli yiyeceklere gore duzenleyip sevecegi sekilde yemek yemesine yardimci olabilirsiniz. Evde cikolata dondurma yeniyorsa isteyecektir bu cok normal. Ote yandan findik ceviz fistik leblebi kavrulmamissa bunlar saglikli atistirmaliklar zaten. Yemegi beraber hazirlayip istedigi kadar yedikten sonra yaninda sunabilirsiniz.
    En onemlisi de kaygilarinizi azaltmis sakin bir anne olursaniz tesiriniz daha da guclu olur ama bunun yaninda o da bir birey ve birey olmasina icten gelen kendilik motivasyonuna gore yasamasina izin vermelisiniz. Bizler ancak iyi bir rehber olabiliriz cocuklarimiza. Yasaklarla yonetmeyi basaramayiz...

Umarım benim düşüncemdir umarım yeterince yiyordur Fatma Hanım lütfen bir de siz değerlendirir misiniz bugün boyunca yarım bardak süt çeyrek yumurta sarısı 1 bardak su 1 yudum ayran girdi midesine her gün hemen hemen bukadar yiyor fakültede takip ediliyor kilosu 10kilo 3 persantilin altında ve yaklaşık 5 aydır kilo almıyor herhangibir sağlık sorunu yok ve doktorumuz kilo alamamasının nedenini yeterli beslenememesine bağlıyor.

beraber yemek hazırlamayı sofra kurmayı öneriyorum evet hoşuna gidiyor ama iş yemeğe gelince iş değişiyor leblebi-fıstık ezmesi-lokum-çilekli süt-çikolata-dondurma dışısevdiği sürekli talep ettiği belirli bir yiyecek bulamıyorum bazen makarna pilav yoğurt istiyor ama bunlar da asla hayır demediği yiyecekler değil hele ki besin deerini arttırayım diye makarnayı sebzeli-kıymalı yapsam yanına bile yanaşmıyor.

Evet evde yense ister tabii bunu biliyorum ama biz hiçbir zaman onun yemesini istemediğimiz şeyleri o uyanıkken yemedik. Dondurma yemesine karşı değilim ama gün içinde sadece dondurma yemesini istemem tabi ki keşke benim kızım da gördüğünü yese bu akşam menüde karnıbahar tarhana çorbası yoğurt vardı.

evet ben de sağlıklı atıştırmalıklar olduğu için leblebi..vs tercih ediyorum ama Fatma Hanım benim kızım bunları atıştırmak için değil karın doyurmak için istiyor zira ben kızımı hiçbir zaman yemeğe zorlamadım o da yemedi birey olma çabasına saygısızlık etmedim kendilik motivasyonuna göre yaşayışını sevgiyle ilgiyle izledim ve ona eşlik ettim yasak mı? hiç koymadım sadece sağlıklı sınırlar koymaya çalışıyorum Fatma Hanım bu noktada da anlatıyorum danışıyorum okuyorum benim eksiklerimden hatalarımdan minimum etkilensin diye hep...

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Bu Konudaki Etiketler