Merhaba sevgili çocuk dostları;
Yeni üye oldum.Adem hocayı hamileyken keşfettim.Şuan kızım 9 buçuk aylık ve güvenli bağlanmaya dikkat etmeye çalışıyoruz. Danışmak istediğim birkaç sorum var cevap alabilirsem çok mutlu olacağım.Adem hocaya da mail üzerinden sordum fakat cevap alamadım henüz.Şöyleki hamileliğin çok güzel giderken 36. Haftada preeklampsi teşhisiyle erken doğum yaptım 😔 Çok zorlu bi süreç oldu.Kızım 1 hafta kövezde kaldı. Neyseki bir haftanın sonunda alabildik misafirimizi evimize.Ama küçük olduğu için bakımı beni tedirgin ediyordu.Bu süreçte annemden çok yardim aldım.Güvenli bağlanmanın gereklerini bildiğim halde ihtiyaçlarını (alt değiştirme,uyutma gibi)bazen annem karşıladı.Ancak 7. aydan sonra kızımın bakımını tamamen ben üstlendim.Bazı sağlık sorunları da oldu.Bu süreçte başarabildiğim en güzel şey herhalde emzirebilmek oldu😊İnşallah 24 ayı tamamlayabiliriz.Ayrıca doğduğundan beri beraber uyuyoruz.Soruma gelince 7.aya kadar annemle birlikte bakmamız çoklu bağlanmaya sebep olmuş mudur?Bu düşünce beni çok üzüyor.Çünkü gerçekten çok gayret ediyorum.Eşimde sağolsun destek oluyor.Bir diğer sorum ise (ki aslında bunu daha çok merak ediyorum.çünkü radyo programlarında da cevabını bulamadım)Adem hoca kitabında göz ile temas kısmında gözlük kullanmanın bağlanmayı etkileyeceğini yazmış.Ben çocukluktan beri gözlük kullanıyorum.Sırf bu yüzden ameliyat olmak istedim gözlerim uyumlu çıkmadı.Lens kullanayım dedim bayağı bi kaşıntı kızarıklık yaptı rahat edemedim.Şimdi ben bu kadar gayret ederken bu yüzden bağlanmanıza bir zarar gelirse çok üzülürüm.Siz bu konuda ne dersiniz.Eğer gerçekten bağlanmada sıkıntı olacaksa gözlerime zarar verdiği halde lense devam mı etmeliyim?Siz tecrübeli anne babaların fikirlerini merak ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.