Sevgili Anneler,

Ben 4 yasinda bir kiz cocugu annesiyim. Adem Hoca'yi ve kitaplarini ne yazik ki gec tanidim. Ve kitaplarini okuduktan sonra, kizimi bu yasa getirene Kadar ne cok yanlis yaptigimi gördüm.
Adem Hoca'nin "Güvenli Baglanma" kitabini okudum, lakin bazi konularda hala kafam karisik.
Güvenli baglanmada; ten, göz ve ses temasinin, emzirmenin, birlikte uyumaninda ilk 2 yil daki öneminden bahsediyor. Ben bu dönemi ne yazik ki kacirdim. Elbette göz, ses ve ten temasi ile bu güvenli baglanma sürecini baslatmayi hedefliyorum. Lakin bir takim günlük hayatimiz da uygulayacagimiz pratik bilgiler bulamadim. Elbette cocukla oynamak, kaliteli vakit gecirme, kendini cocuga kosulsuzca vermek bunlara dahil.
Bu sürecten gecen anneler varsa, uyguladiklari bir metod veya pratik bilgiler, cok mutlu olurum. Elbette ki bu güvenli baglanma bir günde olacak, veya mucize bir metodla bir saatte gerceklesebilecek birsey degil, bunu bir sürece yaymak zorundayim bunlarin farkindayim.

Örnegin, cocukla yatmak.. 4 yasinda bir cocukla güvenli baglanma sürecini baslatmak adina onunla ayni yatagi paylasmalimiyim, yoksa farkli bir yoldan mi ilerlemeliyim?
Kizimin odasi ayri, her gece beraber odasinda gidiyor, yatiyoruz. onun yataginin yanina bir yatak koydum, bende onunla beraber yatiyorum. Ama uyudugun da tekrar kalkip kendi yatagima dönüyorum. Örnegin, tüm geceyi onunla mi gecirmeliyim, yoksa yatagima dönmemde bir sakinca yok mu?

Yardimci olabilecek annelere simdiden cok tesekkürler..