Erkek arkadaş

Tuba12

New member
5 buçuk yaşındaki kızım anaokuluna gidiyor bu zamana kadar sınıfından erkek arkadaşlarının doğum günlerine katılmasına izin verdik tabiki daha çocuklar akıllarına tuhaf şeyler sokmayalım düşüncesiyle ama bugün babası artık onu kısıtlamamız gerektiğini söyledi gerekçesi büyüyünce gitmesine izin vermiyecekmiş daha fazla alışmasının önüne geçmek istiyormuş sizce bu ne kadar doğru.
Yani çocuklarımıza küçükken izin verip büyüdüklerinde onlara izin vermemek yada tersimi olmalı küçükken izin vermeyip büyüyüp sorumluluk almayı öğrenmeleri gerektiğinde mi izin vermeliyiz
Aklım karıştı doğrusu

baharibeklerken

New member
5 buçuk yaşındaki kızım anaokuluna gidiyor bu zamana kadar sınıfından erkek arkadaşlarının doğum günlerine katılmasına izin verdik tabiki daha çocuklar akıllarına tuhaf şeyler sokmayalım düşüncesiyle ama bugün babası artık onu kısıtlamamız gerektiğini söyledi gerekçesi büyüyünce gitmesine izin vermiyecekmiş daha fazla alışmasının önüne geçmek istiyormuş sizce bu ne kadar doğru.
Yani çocuklarımıza küçükken izin verip büyüdüklerinde onlara izin vermemek yada tersimi olmalı küçükken izin vermeyip büyüyüp sorumluluk almayı öğrenmeleri gerektiğinde mi izin vermeliyiz
Aklım karıştı doğrusu

Eşinizin yöntemi bundan 20 30 yıl önce olsa gitmesine BELKİ engel olurdu. Sağlıklı bir yöntem değil. Sinem hanimin dediği gibi, daha büyük problemlere sebep olur. Hele ki günümüzde bir insan yalan söylemeyi, ailesinden saklamayı öğrendi ise, artık hangi tehlikeli sularda yuzdugunu ömür boyu bile ogrenemeyebilir aile, çünkü disarisi bunun için çok elverişli. Düşünün ki mikrop dolu bir ortama birakmissiniz, ona da bulasma olduğunu ancak güven ilişkisi olursa, sizle herşeyini paylasirsa öğrenip önlem alabilirsiniz. Günümüz sosyal ortamı gençler için böyle kirli ortamlar barındırıyor çoğu zaman, eşinizde bu sebepten engel koymak istiyor anlıyorum. Lakin engel olmak mümkün değil, illa o ortama girecek, önemli olan kendi kişiliğine koyacaginiz koruyucu mekanizma, mahremiyet duygusu. Mahremıyet Eğitimi kitabının on sözünde bir hikâye anlatılıyor, onu eşinizle paylasmanizi tavsiye ederim. Eskiden görmediği halde kendisini gozetleyen biri varsa kadının hissedip toparlanmasını anlatıyor.

Zeliss

New member
Aklım karıştı doğrusu

merhabalar

iki kız annesi olarak ileride bizleri bekleyen hassas konuların basında geliyor galiba sorunuzun icerigi..hepimize kolay gelsin.

bu formu takip edip okudugunuza gore A.P haberdar ve bunu hayatınıza gecırme egilimide oldugunuzu varsayarsak. yani adem hocanın butun kitapları ,ses kayıtları, ogretileri yani aslında toplamda zaten tamda bunun icin degil mi? yani cocuklarımızı DUYGULARINI YONETEBİLEN kisilikler olması icin degil mi?

esiniz A.P nekadar icinde bilemiyorum ama ; etken,duyarlı ,özgür ruhlar yetistikce duygularını kontrol edebilen, zamanı geldiginde ,c,nde kelebekler ucusmaya basladıgında ( ki olmaması imkansız ve sacma) bunu annesiyle paylasacak kadar guclu ve guvenlı
ve henuz zamanı gelmeden yasanacak seylerin de dogru olmayacagını bilecek kadar duyarlı olacaklar ins. degilse zorlamayla,kısıtlamayla birseylerin ogretilmedigi artık herkesin bildigi bir gercek olmalı.

eger esiniz; AGAC YASKEN EGİLİR mantıgını guduyorsa...adem hocanın bununla ilgili cok gusel bir videosu vardı. hangısı oldugunu bilemiyorum ama arastırıp yazayım ins. kısaca sunu soyluyor.
atasozundeki EGİLMEK eylemi baskası tarafından egilecekmis gibi yanlıs anlasılıyor(yani anne ,baba tarafından egilmeliymis gibi)halbuki agac kendi agırlıgınca ,kendi meyvesinın agırlıgı kadar kendi kendine egilir diyor. -
ve tabiki belki sınırlama koymamız sınırını belirtmemiz gereken durumlar elbet olacaktır ama bence bunun yası 5 degil:eek:

Tuba12

New member
merhabalar

iki kız annesi olarak ileride bizleri bekleyen hassas konuların basında geliyor galiba sorunuzun icerigi..hepimize kolay gelsin.

bu formu takip edip okudugunuza gore A.P haberdar ve bunu hayatınıza gecırme egilimide oldugunuzu varsayarsak. yani adem hocanın butun kitapları ,ses kayıtları, ogretileri yani aslında toplamda zaten tamda bunun icin degil mi? yani cocuklarımızı DUYGULARINI YONETEBİLEN kisilikler olması icin degil mi?

esiniz A.P nekadar icinde bilemiyorum ama ; etken,duyarlı ,özgür ruhlar yetistikce duygularını kontrol edebilen, zamanı geldiginde ,c,nde kelebekler ucusmaya basladıgında ( ki olmaması imkansız ve sacma) bunu annesiyle paylasacak kadar guclu ve guvenlı
ve henuz zamanı gelmeden yasanacak seylerin de dogru olmayacagını bilecek kadar duyarlı olacaklar ins. degilse zorlamayla,kısıtlamayla birseylerin ogretilmedigi artık herkesin bildigi bir gercek olmalı.

eger esiniz; AGAC YASKEN EGİLİR mantıgını guduyorsa...adem hocanın bununla ilgili cok gusel bir videosu vardı. hangısı oldugunu bilemiyorum ama arastırıp yazayım ins. kısaca sunu soyluyor.
atasozundeki EGİLMEK eylemi baskası tarafından egilecekmis gibi yanlıs anlasılıyor(yani anne ,baba tarafından egilmeliymis gibi)halbuki agac kendi agırlıgınca ,kendi meyvesinın agırlıgı kadar kendi kendine egilir diyor. -
ve tabiki belki sınırlama koymamız sınırını belirtmemiz gereken durumlar elbet olacaktır ama bence bunun yası 5 degil:eek:

Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum
Ama 5 yaş sınır koyma yaşı değilse kaç yaşında öğrenicekler sınırları geç kalınmış olmazmı 15 yaşındaki çocuğu sınır koymak okadar da kolay olmaz hiç sınır nedir öğrenmemiş ise daha önce

Zeliss

New member
Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum
Ama 5 yaş sınır koyma yaşı değilse kaç yaşında öğrenicekler sınırları geç kalınmış olmazmı 15 yaşındaki çocuğu sınır koymak okadar da kolay olmaz hiç sınır nedir öğrenmemiş ise daha önce

yas belirtmek dogru mu bilmiyorum ama cocuga sınırını cizdiginiz seyin mantıklı bir temeli ve karsılıgı olmalı ..cocuga bakan yonunuyle,onun anlayabilecegi gibi yani. 5 yasındaki bir cocuk takdir edersiniz ki gunah ,sevap,helal,haram bilemeyecegi icin erkek arkadaslarının arasına neden katılamayacagını anlamlandıramaz.
bu yas her cocuk icin degisebilir sanırım. ama inanıyorum ki 12,13 belki 15 yaslarına geldiginde cocuklarımızın gonlunde ,kalbinde bir tahtmız olmussa.onlara o yasa kadar ulasıp dokunabilmissek 'sınır cizmek' bizim anladıgımız mahiyette zor ve olumsuz gelmeyecek ins.

Aklım karıştı doğrusu

Sevgili [MENTION=1746]Tugba[/MENTION] basligi okudugum da cocugu buyuk bir anne baba bekliyordum ki ..iletinizde yavrunuzun "5yasinda"olmasi cevap verme ihtiyaci uyandirdi..
Okuduklarimdan yola cikarak sunu belirtmek isterim..esiniz duruma gereginden fazla bir anlam yuklemis. .
Yavrunuz henuz soyut -somutu ayiramzken,zaman kavramini kesfedememisken,dunyaya dair sadece 5yildir tecrubesi varken bu kadar tedirgin olmasaniz keske..
2kiz evladim var..cok iyi anliyorum sizleri..fakat eger cocuklar zamanindan evvel ogrenmemesi gereken seylerle uyarilmazlarsa ,ogrenmezlerse sorun olusturmaz..takdir edersiniz ki tv,tablet,oyun,reklam,sosyal medya uzerinden gelen zararli uyarilardan koruyabilirswk evlatlarimizi epey birsey yapmis sayiliriz.tabi bunun yaninda bizlerinde yasantisinin ornek olmasi gerek ki cocuklrimiza kisitlayarak degil ornek olarak rehberlik yapalim.
bu yuzden Birakin yavrunuz arkadaslari ile keyiflice oyunlar oynasin..
Kolayliklar dilerim:)

Tuba12

New member
merhabalar

İnşallah yarın bu yazdıklarınızı eşimlede paylaşacağım