Konusma isteksizligi

Saniye

New member
Merhabalar 3 yasında erkek cocugum var bundan 1 yıl önce anne,baba,dede,teyze gibi kelimelerle hitap ediyordu ben ise girince kayınvalidem baktı o zaman tv ve telefon bagımlılıgı basladı sonra isten ayrıldım sonrasın da söyledigi kelimeleri de söylememeye basladı ve simdi hic konusma istegi yok göz teması kurmaya calıstıgımızda bizden kaciyo ne yapabilirim

Merhabalar 3 yasında erkek cocugum var bundan 1 yıl önce anne,baba,dede,teyze gibi kelimelerle hitap ediyordu ben ise girince kayınvalidem baktı o zaman tv ve telefon bagımlılıgı basladı sonra isten ayrıldım sonrasın da söyledigi kelimeleri de söylememeye basladı ve simdi hic konusma istegi yok göz teması kurmaya calıstıgımızda bizden kaciyo ne yapabilirim

Merhaba Saniye hanım;
Telefon, tv ve tablet evet konuşma bozukluklarına sebep olabiliyor. Ama göz teması kurmaması, var olan yetisini kaybetmesi belki de bir çocuk gelişim uzmanı takibine götürseniz size bir fikir verebilir. Durumun fizyolojik bir rahatsızlık mı yahut psikolojik kökenli mi olduğuna dair. Bir de size tavsiyem bir süre tv, telefon, tablet diyeti yapmanız. Alternatif sunup kaliteli vakti arttırırsak çocuklar buna başta dirense de kolaylıkla adapte olabiliyorlar yetişkinlere göre.. Bunları aniden kesip yerine bol kitap okumalı, karşılıklı dialog kurarak kukla oynatmalı oyunlar kurarak teşvik edici olabilirsiniz inşaallah.

Sevgilerimle