Otizm

Merhabalar Doktor hanım öncelikle bu tür konularda Bizlere yol gösterdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım 26 aylık erkek çocuğun var Oğlum yaklaşık 1 yaşında iken babasını özlediğinde babası gelince El kol hareketleriyle ona kızar gibi nerede olduğunu sanki anlatır gibiydi Ara ara da baba kelimesi çıkarırdı birkaç ay sonrasında ise anne demeye başladı biz çocuğumuzdan her ay farklı şeyler Beklerken benim çocuğumuz her ay bir önceki ay öğrendiğini unutur oldu oğlum şu anda ise abla anne hala gibi tek tük sözcükler çıkarıyor ancak baba demiyor onun yerıne kendı uydurdugu ade diyor bana,ben baba nerde deyince ade deyıp babasına bakıp güluyor,yıne fotgraflara bakınca ade dıyor babaya.susadıgında sanki inat edercesine su kelimesini bir türlü çıkarmaz, huzursuz olur veya ağlar odada etrafı dolaşır suyu görmedimi birinin elini tutar suya ulaşmaya çalışır.yani anlıyacağınız halen konuşmayı bırakın doğru dürüst sözcükler bile çıkarmamaktadır muhteşem derecede hiperaktif bazen bakarsın iki üç gün süper Zeki gibi davranırım ismine döner her söylediğini yerine getirir Ama bazen de bakıyorsun çocuk içine kapandı doğru dürüst bir şey yapmaz 18 aylıkken Üniversite hastanesinden götürdük pedagog doktor çocuk de hiçbir şey olmadığını ancak Muhtemelen babasının Çocukken geç konuşmuş olmasına bağlı bir konuşma gecikmesi olabilir ded. kreşe gönderin dedi, durumumuz olmadığı için gönderemedik.birde cocugum cocuklarla aşırı ıyı,çok seviyor onlarla olmayı,oynamayı.yabancı dostu resmen,bir yabanci gordumu kucagına atlar yarım saat vıdı vıdı onlarla konuşur bırseyler anlatır,dısarda her gordügu yaşlıya dede deyıp arkasından gideer.fakat şunu dile getirmeliyim çocuğun 8- 9 aylıkken yemek yedirmek için sınırsız şekilde tablette çizgi filmleri izletir rahat dursun diye televizyonda çizgi filmi açar evime işime dönerdim.Sanki geçen günlerde çocuğa televizyonun kestiğimizde akabinde tableti elinden aldık ve beraberce yoğun bir şekilde zaman geçirmeye çalıştık iki gün harika bir şekilde kendini ifade eder oldu, her çağrısında dönüyordu ama yarımşar saat En azında günde 1 saat TV izlesin dedik,ne zaman ki televizyon açıldı Çocuk yine huysuz saçma sapan hareketler yapmaya tekrardan başladı fakat şunu da dile getireyim çocuğa Kapıyı aç şunu getir şunu Tut şunu çöpe at ablanı çağır kitapgetir komutlar verince de hepsini yapıyor Ancak genel itibariyle bir şeyler yapmaya çalıştım ya da istediğimi gelir parmağımızı tutar bizi çekecek ya zorla da Olsa götürürdü objeye ya da o isteğini yapılmaya özelliklede parmakla işaret eder birşeyler gebeler bize anlatmaya da çalışıyor.sizden tek ricam bize yardımcı olmanı Elimiz kolumuz bağlı malumunuz kendi branşında Yetkin insanları da görmek bazen mümkün olmayabilir sizin gibi yetki birinin Fikri bizim için çok önemli Ayrıca zeka gelişimi için B6 vitamini önemli dediler b6 agırlıklı 10 vitamin ve 6 minareli bir tane vitamin şurubu 3 ay oluyor kullanıyoruz.Bir de çocuğun çok ağır bir beslenmeye tabi tutuyoruz denilebilir.sizce ne olabilir durum nedir Nasıl bir yol takip etmeliyiz bize önerileriniz nelerdir Bir Hekim desteği gerekli midir bu konuda ne yapmalıyız..(bu arada birde 9yasında bir kızım var) ..değerli vaktinizi bize ayırdığınız için çok teşekkürler hayırlı günler işinizde de başarılar dilerim,Saygılarımla..

Son düzenleme:

Sevgi Alem

New member
[MENTION=3147]Berfin[/MENTION] televizyonun ailelere çocuklara nasıl zararlar veriyor siz bile kendiniz anlatmanız gerçekleri hoşuma gitti, bizim televizyonsuz yaşam tarzımı olmalı nasıl büyük insanları televiyonlar etkiliyorsa , küçük bebeklerimizide o programlar etkiliyor. Otizm demişsiniz orayı anlıyamadım ben çocuğunuzda otizm teşhisi mi kondu