Tek Göğüste Süt Azalması Yardım :(

Özge Badın

New member
Yine bir sorun :( son birkaç günde sağ göğsümde azalma varmış gibi hissediyorum..
Göğüs uçlarımı korumak için göğüs kalkanı kullanıyorum ve bir göğsü emzirirken diğeri doluyor 7-8 ml kadar.
Sağ göğsümü emzirirken sol doluyor.
Sol göğsümü emzirirken sağ dolmuyor.
Sol göğsümü emzirirken ağzının kenarlarında sütü görebiliyorum ve bu çoook güzel bir mutluluk ve tatmin.
Ama sağ göğsümü emzirirken ağzının kenarlarında süt göremiyorum üzülüyorum :(
Sağ göğsümü emzirdikten sonra da yettiğini düşünüyorum ama azalma çok tedirgin etti.

Benim yaşadığım durumu yaşayan anneler var mıdır?
Ne yaptınız sorununuz düzeldi mi?
Ne kadar sürede çözdünüz sorunu?

Bazı forumlarda okudum hiç üzerine giden olmamış tek göğsümle emzirdim diyen anneleri gördükçe yüreğim daraldı. Sütümü de göğsümü de kurtarmam lazım lütfen yardım..

Yine bir sorun :( son birkaç günde sağ göğsümde azalma varmış gibi hissediyorum..
Göğüs uçlarımı korumak için göğüs kalkanı kullanıyorum ve bir göğsü emzirirken diğeri doluyor 7-8 ml kadar.
Sol göğsümü emzirirken ağzının kenarlarında sütü görebiliyorum ve bu çoook güzel bir mutluluk ve tatmin.
Sağ göğsümü emzirdikten sonra da yettiğini düşünüyorum ama azalma çok tedirgin etti.

Bazı forumlarda okudum hiç üzerine giden olmamış tek göğsümle emzirdim diyen anneleri gördükçe yüreğim daraldı. Sütümü de göğsümü de kurtarmam lazım lütfen yardım..

Sevgili özge hanım merhaba;
Sanırım bebeğiniz henüz bir kaç aylık, daha yeni emziriyorsunuz. Allah kolaylıklar versin, eğer 4. Ay civarındaysanız bebeklerde bu dönemde bir memeden soğuma gibi bir durum olabiliyor bazısı reddediyor bazısı azaltıyor. Eğer durumunuz bu ise; emzirmeye hep azaldığını düşündüğünüz göğsünüzden başlayın. Her halukarda az olan göğüsle başlamakta fayda var, malum bebeklerin vakumlama kuvveti başlangıçta tam gaz iken sonra bayağı düşüyor. Ne kadar çok onu emzirirseniz ona o kadar çok süt dolacaktır inşallah. Buna ek olarak 2 saatte bir sağmayı deneyebilirsiniz bir kaç gün. Sizin için yorucu olur ama memeyi hızlandırmada birebirdir; bu uygulamayı yapmaya başlamadan önceki gün bir güzel bol bol taze dereotu yiyin, su için, sevdiğiniz yeşilliklerden güzel bir salata yapın. Uykunuza dikkat edin. Yani süt yapım hormonları bi tam gaz harekete geçsin. Sonra bu sağma işlemiyle memeyi harekete geçirin, nazlanmasın :)

Bir de tabii ilk az olan göğsümüzle başlıyoruz ya bunu emzirirken bool bol kuzunuza dokunın, öpün, okşayın, kirpiklerini, karnınızdayken size pıt pıt eden tatlı topuzlarını sevin. Yine hormonlar harekete geçecek süt akışınız hızlanacaktır.

Tüm bunları yapıp dua ettikten sonra da bunun için üzülmeyin, rızık meselesini hatırlayın. Bebeğinizin ömrü boyunca kaç cc anne sütü alacağı takdir-i ilahide yazılmış çizilmiştir; sizin olan ve olacak çabalarınız da Levh-i Mahfuz'da bellidir. O yüzden çabayı elden bırakmayacağız yavrumuzun kısmetini en iyi bilen Allaha havale edeceğiz ki ne suçlanalım ne harap olalım. Misalen benim kızım sol memede duruş şeklini bir türlü sevemedi o kadar taklalar atarak ancak 1 sene emzirebildim iki göğüs en sonunda o kadar az emdiği için o göğsümde sütüm bitti şu an 21 aylığız elhaödulillah hep çok severek emen bir bebek oldu, kilo problemi hiç yaşamadık. Ben de bir dönem üzüldüm ama umrumda olmadığından değil tüm çabama rağmen yavrumun tercihi solu emmemek olduğundan kendimi yıpratmadım.

Kolaylıklar dilerim.
Sevgiler

Rumser

New member

Benim de sol gogsumde "gogus sitmasi" olduktn sonra sut azaldi. Ne zaman sol gogsumu emzirsem yarim saat sonra kizim tekrar acikir. Ama ben azaldi diye emzirmeyi birakmadim hic. Sık sik emziriyorum solumu da.. Ya ikisi de boyle olsaydi ne yapardim diyip rahatliyorum.. Tek gogusle de idare ediliyor emdikce sut artiyor cunku.. Cok stres yapmayin.. Allah bereket versin :) Emzirirken bol bol Tahiyyat suresi okuyun bereket icin. Cok etkili oluyor :) elh.

Özge Badın

New member
Sevgili özge hanım merhaba;
Sanırım bebeğiniz henüz bir kaç aylık, daha yeni emziriyorsunuz. Allah kolaylıklar versin, eğer 4. Ay civarındaysanız bebeklerde bu dönemde bir memeden soğuma gibi bir durum olabiliyor bazısı reddediyor bazısı azaltıyor. Eğer durumunuz bu ise; emzirmeye hep azaldığını düşündüğünüz göğsünüzden başlayın. Her halukarda az olan göğüsle başlamakta fayda var, malum bebeklerin vakumlama kuvveti başlangıçta tam gaz iken sonra bayağı düşüyor. Ne kadar çok onu emzirirseniz ona o kadar çok süt dolacaktır inşallah. Buna ek olarak 2 saatte bir sağmayı deneyebilirsiniz bir kaç gün. Sizin için yorucu olur ama memeyi hızlandırmada birebirdir; bu uygulamayı yapmaya başlamadan önceki gün bir güzel bol bol taze dereotu yiyin, su için, sevdiğiniz yeşilliklerden güzel bir salata yapın. Uykunuza dikkat edin. Yani süt yapım hormonları bi tam gaz harekete geçsin. Sonra bu sağma işlemiyle memeyi harekete geçirin, nazlanmasın :)

Bir de tabii ilk az olan göğsümüzle başlıyoruz ya bunu emzirirken bool bol kuzunuza dokunın, öpün, okşayın, kirpiklerini, karnınızdayken size pıt pıt eden tatlı topuzlarını sevin. Yine hormonlar harekete geçecek süt akışınız hızlanacaktır.

Tüm bunları yapıp dua ettikten sonra da bunun için üzülmeyin, rızık meselesini hatırlayın. Bebeğinizin ömrü boyunca kaç cc anne sütü alacağı takdir-i ilahide yazılmış çizilmiştir; sizin olan ve olacak çabalarınız da Levh-i Mahfuz'da bellidir. O yüzden çabayı elden bırakmayacağız yavrumuzun kısmetini en iyi bilen Allaha havale edeceğiz ki ne suçlanalım ne harap olalım. Misalen benim kızım sol memede duruş şeklini bir türlü sevemedi o kadar taklalar atarak ancak 1 sene emzirebildim iki göğüs en sonunda o kadar az emdiği için o göğsümde sütüm bitti şu an 21 aylığız elhaödulillah hep çok severek emen bir bebek oldu, kilo problemi hiç yaşamadık. Ben de bir dönem üzüldüm ama umrumda olmadığından değil tüm çabama rağmen yavrumun tercihi solu emmemek olduğundan kendimi yıpratmadım.

Kolaylıklar dilerim.
Sevgiler

Bebeğim 21 günlük. Böyle uzun uzunn vakit ayırıp yazmanıza çok mutlu oldum Allah razı olsun. Sürekli emmek istiyor öğlen 2-3'den beri kucağımda emiyor. Hala ısrarla uyumadı ne zaman bıraksam ağlıyor. Sağ göğsümü sağdığımda 30 ml süt çıktı. Fakat 1-1,5 saat önce emzirmiştim henüz. Ve Manuel pompa ile sağdım. Umarım iyi bir ölçüdür :( Yazdıklarınız çok hoş çok samimi teşekkür ederim..

Bebeğim 21 günlük. Böyle uzun uzunn vakit ayırıp yazmanıza çok mutlu oldum Allah razı olsun. Sürekli emmek istiyor öğlen 2-3'den beri kucağımda emiyor. Hala ısrarla uyumadı ne zaman bıraksam ağlıyor. Sağ göğsümü sağdığımda 30 ml süt çıktı. Fakat 1-1,5 saat önce emzirmiştim henüz. Ve Manuel pompa ile sağdım. Umarım iyi bir ölçüdür :( Yazdıklarınız çok hoş çok samimi teşekkür ederim..

O ölçülerden hiç anlamam sevgili anne, ama siz de çok takılmayın hem de lohusa döneminde derim ben. Bebeğinizi tartmanıza şurda 9 gün kalmış, o arada sık sık emzirin. Manuel çok acı verici olmuştu bende, elektrikli pompalar mümkünse daha kullanışlı anneye daha nazikler :)

baharibeklerken

New member
Merhaba [MENTION=9335]Özge Badın[/MENTION] hanım
Süt emzirirken diğer göğsünuzden süt akıyor, kiyafetiniz islaniyor mu. Eğer biri böyle diğeri öyle değilse, belki de tek gogsunuzde tazyikli süt gelmesi oluyordur. Size azalma gibi düşündüren de diğerinde böyle olmaması olabilir. Sagarken farkı görebilirsiniz, süt geldiği esnada , tazyikli gelen goguste özellikle doluysa , süt diğerinden çok daha fazla ve tazyikli akar. Belki de azalma değil de problem bu da olabilir.

Son düzenleme:

Beyazgül

New member

Sevgili Özge Badın,
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki stres , yorgunluk gibi faktörler süt üretimini etkiliyor. O yüzden elinizden geldiğince sakin bir yaşam alanı oluşturmanızı öneririm. Birde arkadaşlar çok güzel açıklamışlar aynı şeyleri tekrar yazmaya gerek yok. Onların söylediklerine ek olarak şunları da söylemek istiyorum 3-4 aylık olduktan sonra bebek gelişim döneminden dolayı anne beyni sadece bebeğin ihtiyacı ölçüsünde süt üretiyor yani daha yağlı bir süt veya daha karbonhidratı yüksek... Bazı şeyler genetik olduğu için müdahale edemeyiz biz sadece çevresel faktörleri kontrol etmeye çalışırız.. her annede sütü arttıran yiyecekler farklıdır sizde deneyerek sütünüzü arttıran yiyeceği bulun :) umarım kısa sürede yoluna girer herşey...

Beyazgül

New member

Ayınıza göre gelen süt miktarı çok normal hatta iyi üzülmeyin sakın.. bebeğinizin sürekli emmek istemesi sadece doymak için değil aynı zamanda sizinle kendini güvende hissetmek istediği için de emer sizi Hatta bazen memeyi ağzına alır almaz uyur mesela emmeden çünkü sizin sıcaklığınızı kalp atışlarınızı hisseder ve anne karnında olduğu gibi kendini güvende hisseder O yüzden yavrunuz istedikçe emzirin zaten zamanla kendisi emme sürelerini ayarlayacaktıt

Karaca

New member

Merhaba sağlıkçı değilim ama bu konuyu çok araştırdım kızım doğduğunda. Öncelikle şunu söyleyim. Allah evlatlarımıza en güzel besin kaynağını annenin kalbinin olduğu yere bahşetmiş. Ve annenin bir sağlık sorununolmadığı bebeğin de elbette 2 yaşına kadar bu gıdayı almak onların en doğal hakkı ve bebeklerimiz zaten bu gıdayı almak üzere yaratılmış. Bebeğinizin sürekli emmek istemesi çok normal. Abartısız söylüyorum ilk 3 4 ay yarım saat ila 2 saat aradında değişen sürelerle kızımı sürekli emzirdim. O ağladı ben emzirdim uyurken uyanınca emzirdim. Sütüm mü az diye ağladım ağlamalarına anlam vermeye çalıştım. Şu an 20 aylık ve elhamdülillah hala emiyor.göğsünüzdeki süt kapasitesini sağarak asla anlayamazsınız. Bebeğin vakumlama gücüyle asla eş değer değil sağım makinaları. Sık emen bebekler göğüste fazla süt tutmadığından bu anneye sütüm azaldı hissini yaşatır halbuki bebek sğrekli emdiği için göğüste süt birikmez dolayısıyla kalkana akan bir süt olmaz göğüs her an süt üretiminde olduğu için bir birikme olmayıp göğüs küçük veya esnek görünümde olabilir. Yani bu kötü değil iyi haber. Emen bebekler daha sık acıkır çünkü daha çabuk sindirilir anne sütü. Üstelik sık emen bebek daha çok kilo alı çünkü sütteki yağ oranıyla daha çok buluşur bebek. Arayı açtığımızda ise bir nebze daha çok ön süt alır. Her halukarda sütün her kısmıyla tanışır bebek ne kadar çok emerse. Sütünüzün miktar kısmına takılmadan keyfini çıkara çıkara emzirin. Keşke ben de o günlere dönebilsem de şu anki eahatlığımla kızımı tekrar emzirebilsem