2 yasındaki oğlum kız kardeşine cok vuruyor.

Nuhaku

New member
Merhabalar,
Hocamı anne olmaya hazırlanırkenden beri okuyorum, radyo programlarını internetten dinledim hep.
Elimden geldigince iyi anne olmaya calısyorum ama bazı yetişemediğim yerlerde büyük oğluma karşı bazı hatalar yapmış olabilirim malesef. Ama şimdi çok daha bilinçli bir anneyim.
Şimdi aslı soruma gelirsek. 33 aylık bir oglum var. 8 aylık bir kzım var. Oğlum kızımı cok kıskanmaya başladı ve her fırsatta ona vuruyor. Hatta bunu oyun haline getirdi. Aslında onu içten sevidigini biliyorum çünkü bazen onunla oynuyor gitmek istediği yere götürmek istiyor. Ne yapacağımı bu konuda nasıl davranacağımı hiç bilmiyorum. Umursamaz davransam gidip gelip tekrar tekrar vuruyor ben tepki verene kadar. Söylesem kardeşine vurma desem umursamıyor. Açıklıyorum kardeşin üzülüyor korkuyor ben üzülüyorum diyorum. Nafile. Seni cok seviyorum ama kardesine vurmanı sevmiyorum diyorum.
Bir kaç kere sert çıktım ona da sonra yine ben üzülüyorum kendini üzdüm diye. İnsan bu konuda nasıl davranır bilemiyorum. Siz bilirsiniz. Üstadsınız. Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim.
Bir de oğlum bir yaşındayken evde çalışmıştım bilgisayar başında ama bebeğimle kuzenim ilgilendi. Sanırım bu arada güvenli bağlanmamızı da yapamadık. Sonra da zaten ikinci bebek geldi. Kızım dogdugunda ağzımı açsam konuşsam nazik bir şekilde oğlum şunu yapma desem bile ağlıyordu çok kötü. Hala hatırladıkca çok kötü oluyorum. Ama kardeşine hiç zarar vermiyordu. Daha dogrusu sanırım görmemezlikten geliyordu. Bir de erken konuşmaya başlayan bir çocuktu kardeşi gelince kekelemeye başladı.
Ama şu anda genel olarak oğlumla iletişimimiz iyi. Hatta kekelemesi çok azaldı.
Bana bir akıl verirseniz çok sevinirim. Yeniden bağlanma nasıl yapılır bu durumda. Şimdiden çok teşekkür ederim. Allah razı olsun..

oğlunuzla bağınızı kuvvetlendirmeye başalamışsınız belliki, ama sanki biraz daha ona yönelmeniz gerekiyor, ben böyle sorularda ben olsam ne yapardım diye düşünüyorum, bildiklerimi düşünüp yol alamaya çalışıyorum, öncelikle oğlunuzla bağınızı kuvvetlendirmek için, ikinize özel zamanlar oluşturmak geldi aklıma. yarım saatte olsa, kardeşi olmadan başbaşa bir oyun, belki birlikte parka çıkma, yada sadece birlikte çamaşır asma, ama sadece ikiniz. küçükle baba ilgilenirken böyle zamanları ayarlayabilirsiniz. kardeşine vuruyor olmasını çözmeniz şart çünkü birkaç ay sonra bu sorun 2 ye katlanacak ve küçükte öğrendiği şekilde vurmaya, çözüm dili olarak vurmayı kullanmaya başlıyacak :eek: oğlunuza sert çıkmak vicdan azabından öte yavrunuzu daha da şiddete yönlendirir. kardeşine vurmamasını sakince ve kararlı, yapma diyerek engellemelisiniz. aslında ona çözüm dili öğretmeniz için güzel bir fırsat, adem hoca bunu anlatmıştı, vurmak yerine çocukla yere oturup çözüm yollarını konuşmayı tavsiye etmişti. pedagoji okulu videolarındaydı, son videolarda. 30 olabilir.

Nuhaku

New member
Cok teşekkür ederim Nalan hanım. Kayınvalidemler gelmişti. Bebeği ona bırakıp dediğiniz gibi ikimiz parka gittik sürekli. Evde zaten surekli oyun oynuyorum onlarla. Ama onlar gidicek yakında. Yine üçümüz kalıcaz. Eşim gunduzleri calısıyor. Dediginiz gibi ozel zaman olusturmaya calışıcam inşallah. Kızımın gündüz uykusu yok uyusa cok rahat olurdu ama. Yine de dediginiz seyleri uygulayacagım. Cok teşekkür ederim.