5 yaş namaza ilgi

Tuba12

New member
5 yaşında kızım namaza çok ilgili onu bu konuda nasıl desteklemeliyim ilgisinin kalıcı olmasını nasıl sağlarım bilgisi olan varmı?

bugun telegramda, adem hocanın radyo programları arşivinden yayınlanan ses kayıtlarında bu konuyu dinlemiştim. namazın çocuğun evde yemek yemek, uyku saati gelince uyumak gibi yaşamın içinden algılayacağı birşey olmasından bahsediyordu. normal birşey, hayatın bir parçası olmasından. eğer sizin evinizde de böyleyse fazlasına inanın gerek yok, zaten sizi kopyalıyor çocuğunuz. siz ne kadar içtenseniz o da o kadar içselleştiriyor. bu konuda yine başka bir zamanda şöyle birşey dinlemiş çok etkilenmiş bi o kadar da utanmıştım. siz namaz için ne kadar heyecan duyuyorsunuz, ezan okununca yerinizden fırlayıp namaza yöneliyormusunuz yoksa namaz hayatınızda geçiştiriverdiğiniz birşey mi, çocuk bunların hepsini görür ve algılar kopyalar anlamına gelen sözler söylemişti. Allah hepimize içten gelerek örnek olduğumuz bir hayat yaşamak nasib etsin inşaAllah :(

Tuba12

New member
bugun telegramda, adem hocanın radyo programları arşivinden yayınlanan ses kayıtlarında bu konuyu dinlemiştim. namazın çocuğun evde yemek yemek, uyku saati gelince uyumak gibi yaşamın içinden algılayacağı birşey olmasından bahsediyordu. normal birşey, hayatın bir parçası olmasından. eğer sizin evinizde de böyleyse fazlasına inanın gerek yok, zaten sizi kopyalıyor çocuğunuz. siz ne kadar içtenseniz o da o kadar içselleştiriyor. bu konuda yine başka bir zamanda şöyle birşey dinlemiş çok etkilenmiş bi o kadar da utanmıştım. siz namaz için ne kadar heyecan duyuyorsunuz, ezan okununca yerinizden fırlayıp namaza yöneliyormusunuz yoksa namaz hayatınızda geçiştiriverdiğiniz birşey mi, çocuk bunların hepsini görür ve algılar kopyalar anlamına gelen sözler söylemişti. Allah hepimize içten gelerek örnek olduğumuz bir hayat yaşamak nasib etsin inşaAllah :(

İnşallah @nalan erdogmuş hanım
Güzel cevabınız için teşekkürler
Allah'a emanet olun

Sevgili [MENTION=1913]Tuba12[/MENTION] nekdar güzel bir hassasiyet oluşmuş kiziniz da..daim olsun inş..
Ben oğlumla kızıma birer minik seccade aldim,biz eşimle kılarken onlarıda davet ediyoruz çoğu zaman ve eğer oyunlarından kopabilirlerse dahil oluyorlar..yok çok yoğun şekilde oynuyorlarsa biz sonra beraber kılarız diyorlar:)ısrar etmiyoruz elbette.bizden ne görüyorlarsa aynisinin fazlasını yapıyorlar. Oğlum öne geçip imam oluyor kizkardesini arkaya yerleştiriyor..keyifle izliyoruz..
İbadet nasıl bizim hayatımızda daimi olan ve düzenli olması gerekn bir olguysa,yemek yemek uyumak gibi..biz nekadar anlam yüklersek cocuklarimizda onu algılıyorlar..
Bir minik seccade,süslü bir başörtü belli,namaz için özel bir kıyafet olabilir belki...ve yavaş yavaş kulaktan sureler kısa kısa tekrarlama ile uyumadan önce ezberletilebilir diye düşünüyorum..özellikle yurtdisindaysaniz bu meselelerin ne demek olduğunu çok iyi anliyorum emin olun..
Birde adem hocamızin edinerek öğrenme kitabında inanc eğitimi kısmı var..okumanızı tavsiye ederim şiddetle..çok isabetli ve faydalı kısımlar var..sadece namaz değil tüm dini yaşam için püf noktaları anlatmış. ..
Allah yar ve yardımcınız olsun..

Son düzenleme: